23 Mayıs 2017 Salı

Kaplıca kürü tansiyonu düşürüyor

Kaplıca tedavisi kan şekeri seviyesini ciddi anlamda düzenleyen bir tedavi yöntemidir.
Kalp hastalığı olan insanların kaplıcada vücudun tam desteklenmesi söz konusu olduğu için kalp rahatlıkla kaplıca tedavisine gidebilrler. Ama kalp hastaları kaplıca kürü sırasında iyi izlenmeli ve kontrol edilmelidir.


Kaplıcanın Yararları
Kaplıca tedavisi hem şekeri, hem tansiyonu hem de kolesterolü düşürmektedir. Şeker hastaları kapıca dönüşü tekrar doktora görünmeli ve ilaç dozunda ayarlama yapılmalıdır. Çünkü kaplıca kan şekerinin düşürülmesine ekstra destek olur. Yine kaplıca uygulamaları tansiyonu düşürdüğü için ayrıca bir tansiyon ilacı alan kişilerin tedavi süresince doz azaltmasına gitmesi gerekebilir. Doktor kontrolü zaten bu noktada önem kazanıyor.

Kaplıca tedavisi her yaş için uygun olmakla beraber orta yaş civarında eklem sorunları, romatizmal şikayetler başlaması ile daha çok tercih edilmektedir. Bunlara bir de şeker, yüksek tansiyon, solunum, damar, dolaşım problemleri eklenir. Birden fazla sağlık sorunu olan hastalar kaplıca tedavisine en uygun kişilerdir. Çünkü tedaviden bütünsel yarar sağlarlar. Yüksek kolesterol, damar sertliği, şeker gibi sorunları olan hastalarımızı kaplıcadan döndüklerinde kendilerini daha iyi hissetmektedirler. Hastaların laboratuvar sonuçlarının, muayene bulgularının ve yaşam kalitesinin çok daha iyi durumda olduğu gözlemlenmektedir. Çünkü kaplıcalar genel sağlık durumunu desteklemektedir. Vücudun kendini iyileştirme mekanizmasını devreye sokar, bağışıklık sitemini güçlendirir.

Diğer yandan sağlık sorunlarınız olmasa da kaplıcalara gitmek cilt sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Bir çok hastalığı da oluşmadan önce engellemektedir.  Ancak modern tıp hastalık tanısı ve onun tedavisi üzerine yoğunlaşıyor. Yine de son yıllarda giderek koruyucu tıp daha çok gündeme geliyor. Artık kaplıcalara sadece sağlık sorunu olan, ileri yaştaki kişiler gitmiyor. Her yaştan insan, hasta olmayı beklemeden kaplıca tatilleri tarzında koruyucu kürlere giriyor. Son yıllarda yapılan çalışmalar da gösterdi ki, kaplıca tedavisinin yüksek tansiyon, şeker, kolesterol, kalp-damar sorunları, kronik yorgunluk, metabolik sendrom, aşırı stres, anksiyete ve depresyondan koruyucu etkisi var.

Fakat bazı durumlarda kaplıcaya gitmek zararlı da olabilir. Bu gibi durumlar;
- Açık yarası ve enfeksiyonu olanlar,

- Organ yetersizliği olanlar (kalp, böbrek, karaciğer gibi organ yetmezliklerinde)

- Aktif tedavi edilen kanser hastaları,

- Kanama sorunu olan kişiler,

- Hamileliğin ilk 3 ayında olanlar,

- Tıkanma sorunları olanlar.

Diğer yandan kaplıcaya gitmeden önce bazı yapılması gereken listeleri vardır. Bunlar ise;
- Havuza girmeden önce kahvaltı yapılması gerekmektedir. Günde dörder saatten iki seans havuza girilmesi tavsiye edilmekle beraber , 21 günlük kür uygulanmalıdır. Hastaların 21 gün boyunca sedef hastalığı ile ilgili herhangi bir ilaç ya da krem kullanmamaları gerekir ve tedavi süresince alkol de kullanılmamalı.

Kaplıcalar bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Bunlar arsında sedef hastalığı, cilt hastalıkları ve romatizmal hastalıklar bulunmaktadır. Ayrıca kaplıcalar böbreklere ve idrar yollarına da iyi gelmekte taş düşürenler tarafında sıkça tercih edilmektedir.

Kaplıcalar çoğunda oteller, konaklama yerleri, kamp alanları işletilmektedir ve giden insanlar için yardımcı uzmanlar bulunmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder