22 Mayıs 2017 Pazartesi

Kanseri Önleyeci NRG1 Geni

NRG1 Geni


sağlıkiçin.org olarak sizler için NRG1 geni hakkında yazı hazırladık. İyi okumalar diliyoruz.

NRG1 Geni Nedir


Neuregulin 1 veya NRG1 a, protein insanlarda ile kodlanan NRG1 gen .  NRG1 dört proteinlerden biridir neuregulin hareket etti EGFR reseptör etti.

Neuregulin 1 sayıda üretilen izoformlan tarafından alternatif eklenmeye bu işlevleri geniş bir yelpazede gerçekleştirmek için imkan tanır. Bu sinir sistemi ve kalp sağlığı açısından normal gelişim için gereklidir.NRG1 Geninin Önemi Ve Yararları


Meme kanseri türlerinin yarısından fazlasıyla bağlantılı bir gen bulundu. Bilim adamları, prostat, yumurtalık, kalın bağırsak ve mesane kanserlerinde de  görev yapan genin görevlerini yapamaması durumunda 8. kromozomda kanser hücrelerinin artabileceğini belirtti.

Herkesin bozulmamış NRG1 geniyle doğduğunun, ancak zamanla bu genin zarar görerek kanser hücrelerinin geçişine sebep olabileceğinin vurgulandığı araştırmanın başındaki uzmanlar; meme kanserine yol açan yeni bir işleyiş konusunda hayati bilgiler vermesi sebebi ile enin varlığının ispatlanmasının hayati önemde olduğunu vurguladı.

NRG1 Araştırmaları


Ayrıca uzmanlar; genin meme kanseriyle bağlantılı olduğuna dair çok güçlü göstergelerin bulunduğunu, ancak prostat veya kalın bağırsak gibi kanserler için aynı şeyi söylemenin mümkün olmadığınıda açıkladılar.

Araştırmalarını destekler ile gerçekleştiren araştırmacılar, bunun, meme kanserinin teşhisi ve tedavisini geliştirecek yeni birçok stratejinin yolunu açacak önemli bir buluş olduğunu belirtti.

1970′li yılların sonunda p53 geni belirlenmiş, bu gen daha sonra kanser hücrelerinin çoğalmasını durduran tümör önleyici genler sınıfına alınmıştı. NRG1 de benzer özelliğe sahip olması sebebiyle büyük önem taşıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder