25 Mayıs 2017 Perşembe

Kalp Kası Kalınlaşmasının En Önemli Nedeni, HipertansiyonKalp Kası Kalınlaşması


Kalp kası kalınlaşması, kalp kası kitlesinin artması veya kalp kası içine başka doku ve maddelerin birikmesiyle oluşarak kalınlığının artması olarak kabaca tanımlanıyor.

Kalp kası kalınlaşması, kalp kası kitlesinin artması veya kalp kası içine başka doku ve maddelerin birikimine bağlı olarak kalınlığının artması olarak tarifleniyor.  Kalp yetmezliğine doğru ilerleyen yolda bu hastalığın en büyük nedeninin hipertansiyon olduğunu söyleyen uzmanlar, kalp kası kalınlaşması ile ilgili merak edilenleri editörlerimize aktardı.

Kalp kası kalınlaşması halk arasında pek bilinmemekle birlikte, çok ciddi ve bir o kadar da önem taşıyan bir sağlık problemidir. Kalp kasları, atardamarlarda yükselen basınç nedeniyle kasılıyor. Bu nedenle de bu hastalık en çok hipertansiyon hastalarında görülüyor. Yüksek basınca karşı çalışan kas hücreleri büyüyerek kalınlaşıyor. Bununla birlikte kalp kapak hastalıkları da kalp kasının kalınlaşmasına yol açabiliyor.

Kalınlaşma ile kalp kası hücrelerinin yapısında bozulmalar meydana gelirken, kan dolaşımında da sorunlar ortaya çıkıyor. Böylece kalpte yapısal bir hastalık başlamış oluyor.


 Kalp Yetmezliği


Kas kitlesi ve kalp içi basıncı diğer boşluklara göre daha yüksek olduğu için genelde kalbin sol karıncığının kalınlaştığını belirten uzmanlar, hastalığın belirtileri ile ilgili şunları aktarıyor ;

“Kan dolaşımında artan basınç akciğerlerde ödeme yol açar. Bu da nefes darlığına sebebiyet verir. Buna diyastolik kalp yetersizliği adı verilir. Ayrıca kalp kasının yapısının bozulmasına bağlı ritim bozuklukları ve çarpıntı meydana gelebilir. Bu ritim bozukluklarının bazılarının hayati önemi vardır. Hatta bazı ritim bozukluklarında kalp içinde pıhtı oluşur ve bunun atması ile felç meydana gelebilir. Hastalık ilerlediğinde ise kalp kası hücreleri ölmeye başlar, bu durumda kalınlık azalır ama artık kalp kasında kasılma bozukluğu olur; kalp yeterince kan pompalayamaz. Çabuk yorulma, nefes darlığı, ayaklarda şişme başlar. Bu durum konjestif kalp yetersizliği olarak isimlendirilir. Kalp kası kalınlaşmasının erken dönemlerinde ise hiçbir bulgu olmayabilir.”

Kalp kası kalınlaşması kalp ritim bozukluklarına, buradan hareketle de ani ölüm, inme gibi problemlere ve kalp yetersizliğine yol açabildiğinin altını çizen uzmanımız, hipertansiyon hastaları ve kalp kapaklarında bozukluk olan kişilerin riskli grupta olduğunu aktardı. Uzmanımız, hipertansiyonun iyi tedavi edilmediğinde yani kan basıncının yüksek kalması halinde kalp kası kalınlaşmasıyla karşı karşıya kalınacağının altını çizdi.

 Korunmak mümkün


Hipertansiyondan korunmak, genel olarak kalp kası kalınlaşmasından korunmak demek yanlış olmaz. Düzenli sağlık kontrolü, hipertansiyonun erken tanınması ve tedavisine erken başlanması, ideal vücut ağırlığına sahip olmak, tuz tüketimini azaltmak, alkol ve sigaradan uzak durmak gibi hipertansiyon ihtimalini azaltan girişimler de korunmada büyük önem taşıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder