27 Mayıs 2017 Cumartesi

Kalori Yakmanın Kolay Yolları


Kilo vermek konusunda ciddi iseniz, kırmanız gereken birkaç popüler diyet kuralları vardır. Bu kurallardan bazıları yıllarca süren kilo kaybı mitlerdir, diğerleri ise moda diyetinin bir parçası olarak popüler olan inançlardır. Kökeni ne olursa olsun, körü körüne takip ederseniz diyetiniz başarısız olabilir. Bu yüzden, listeyi kontrol edin ve gerçekleri anladığınıza emin olun, böylece kilolarınızı daha hızlı kaybedebilir ve ağırlığınızı iyi tutabilirsiniz.

Kaçınılması Gereken Diyet Kuralları 


Kalori Yakmanın Kolay Yolları
Açlıktan kaçınmak için daha sık yemem gerekir yanlış bir düşüncedir.  Kendinizi yemek saatinde aşırı yemekten korumak için sık sık küçük yemekler yemekte yanlış bir şey yoktur. Asla acıkmak istemediğin için hiç acıkmak istemiyorsun. Ama daha sık yemeğinizin kilo kaybı için daha etkili olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz demektir.  Karbonhidrattan kaçının. Onlar kilo almaya neden olurlar fakat karbonhidrat kilo almaya neden olmaz. Nişasta da kilo aldırmaz. Kalorilerin karbonhidrat, yağ veya protein olup olmadığına bakılmaksızın, çok fazla kalori tüketirseniz kilo alırsınız. Bazı insanlar nişastalı karbonhidratlardan kaçınırlar, çünkü genellikle besin değeri çok azdır, çünkü onları yerseniz tekrar acıkırsınız.

Yağda doğal olarak düşük olan yiyecekler genellikle sizin için iyi olan besinlerdir. Yağ kalorilerinde yüksek olduğundan, kilo vermek istiyorsanız diyetinizde yağ miktarını azaltmak iyi bir fikirdir. Fakat birçok düşük yağlı diyet gıdaları aslında diyetiniz için kötüdür. Yüksek yoğunluklu egzersizler kilo kaybı için en iyi egzersizdir düşüncesi de son derece yanlıştır. HIIT antrenmanları geçtiğimiz yıllarda fitness sektöründe en büyük trend olmuştur. Yüksek yoğunluklu seanslar mega kalori yakar. Ancak, daha hızlı kilo vermek için daha fazlasını yapmamalısınız. Bazen, sıkı bir egzersiz yapmak, iyi olmaktan daha fazla zarar verebilir. Organik olmayan, GDO içermeyen, glütensiz gıdalar işlenmiş gıdalardan daha hızlı kilo vermeme yardımcı olacaktır düşüncesi de son derece yanlıştır.  Organik, glutensiz veya GDO olmayan gıdalar yemekte yanlış bir şey yoktur. Ancak gerçekte pek çok organik, genetiği değiştirilmemiş, glütensiz gıdalar olmasıdır olan gıdalar işlenmiş ve bunlar gibi pek çok kalori ve düzenli gıdalar olarak şeker  içerir.   Hızlı kilo verme yöntemleri asla işe yaramaz diye de bir algı vardır.  En hızlı kilo kaybı diyetleri tuhaf, asılsız bilime dayanan solukluklardır. Ancak bu, tüm hızlı kilo verme diyetlerinin sizin için kötü olduğu anlamına gelmez . Bazıları sadece çalışmakla kalmaz, aynı zamanda uzun vadede daha fazla kilo vermenize yardımcı olabilir. 

Kilo Vermenin Kolay Yolları

 • Eliniz abur cubura değil, suya gitsin. İştahınızı yatıştırmanın eldeki en ucuz, en emniyetli yolu budur. 
 • Dolapları boş tutun. Hem paradan hem de sizi caydıracak şeylerden tasarruf edersiniz. Etrafınızdaki yiyecek çeşitlerini azaltmanız sizi gereksiz yere atıştırmaktan alıkoyacaktır.
 • İlham verici bir şeyler yapın. Kilo verdiğinizde giymekten büyük keyif alacağınız bir elbiseli fotoyu buzdolanızın kapağına yapıştırarak kendinizi motive edin. Göbeğinize Piercing yaptırmak da zayıflama azminizi artıracak bir fikir olabilir.
 • Baharatları dilediğiniz gibi kullanın. Araştırmalara göre, zencefil, kırmızıbiber, pul biber gibi baharatlar ve bunlarla yapılan soslar vücudunuzun yağ yakma kabiliyetini %25 oranında artırabilir.
 • Kilo vermek için uyuyun. Uykunuzu yeteri kadar almanız, daha fazla enerji elde etmek için yemek yemenizi engeller. Yapılan son bir araştırmaya göre, yeterince uyuyan bir kadının metabolizması %40 oranında artıyor.
 • Gece mutfak seferlerine bir son verin. Araştırmacılar karanlık odaların ve gecenin karanlığının bizi daha fazla yemeye sevk ettiğini belirtiyorlar. Yataya bir saat erken girmeyi deneyin. Evinizde daha neşeli, parlak ışıklara yer verin, hem daha mutlu olacak hem de daha az atıştıracaksınız.
 • Kahvaltıyı kesinlikle sektirmeyin. Gün için gereken enerji yakıtınızı almanızı ve öğle yemeğinde kendinizi daha az aç hissetmenizi sağlar.
 • Doğru bir biçimde atıştırın. Sert bir şeker 20 kalori civarındadır, tüketme süresi 20 dakikaya kadar çıkabilir. 400 kalori içeren bir dondurma külahı ise on dakikaya kalmadan midenizde olur.
 • İçinizden çılgınca yemek yemek geliyorsa, size kendinizi iyi hissettiren müzikler dinleyin. Araştırmacılar müziğin beyindeki, en sevilen yiyeceği yemenin etkilediği merkezi harekete geçirdiğini belirtiyorlar.
 • Yeşil çay için. İsviçre Üniversitesi'nde yürütülen bir araştırmanın sonuçlarına göre, yeşil çay içmek vücudun yaktığı kalori miktarını artırıyor. Günde üç fincan içmeye çalışın.
 • Yediğiniz şeye yoğunlaşın. TV izlerken, bir şeyler okurken, ders çalışırken ya da e-maillerinizi yanıtlarken bir şeyler yemeyin.
 • Dışarı çıkın. Günde en az yirmi dakikayı dışarıda oturarak ya da yürüyerek geçirin. Güneş ışığı içinizdeki yeme istediğini kontrol etmenize yardımcı olur

Yukarıdaki kısa yazımızı desteklemesi için aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder