21 Mayıs 2017 Pazar

Kakao Yağı


Kakao Yağı


Kakao yağı hakkında alıntı yaptığımız bu yazımızın siz  okurlarımız için faydalı olmasını umuyoruz. Konuyu kakao yağı hakkında en çok bilimsel bilgiyi içeren kakaoyagi.org sitesinden alıtıladık.Kakao Yağı Nedir


Kakao yağı (cocoa butter )olarak adlandırılan theobrama yağı, soluk sarı rengi ve saf ve yenilebilir olan kakao çekirdeğininkavrulma aşamasının ardından fermante edilmesiyle elde edilir. Kakao yağı bilinen en kararlı yağlardan olup doğal bileşiğinde bulunan antioksidanlar sayesinde acıma ve ekşime karşıtı olup aynı zamanda uzun süre depolanabilirliğinin  yanında  kadifemsi dokusu, hoş ve yumuşatıcı özelliği ile popüler bir yağ çeşitidir.

Kakao Yağı Özellikleri
Kakao yağı oda sıcaklığında katı bir yağdır. 34 dereceden sonra sıvılaşmaya eğilimindedir .
20°C’nin altında gevrek yapıdadır. 30°C – 32°C civarında yumuşama özelliği gösterir. Çikolata oda sıcaklığında katı halde iken ağız içinde kolaylıkla erir ve bu kakao yağının katkısıyla olur.Yaygın olan katı kakao yağının erime noktası ortalama 34–38°C’dir.

Yağ bileşiminde;

Oleik asit %36
Stearik asit % 33
Palmitik Asit %26
linoleik asit %3
miristik asit  % 1
linolenik asit % 0,5
laurik asit %0,5

Kakao Yağı Kullanımı


Kakao yağının nemlendirici yetenekleri sayesinde geçmişten gelen deneyimlerle çatlakları önlediği biliniyor, bu yağın hamile kadınlar tarafından sıkça kullanılmasında önemli bir referans oluşturuyor, çatlamış deri ve dudak ve kuru-kaşıntılı deri sorunlarına karşı nemlendirici özellikleri sayesinde kullanılmaktadır.

Ayrıca hızlı bronzlaştırma etkisi kullanıcılar tarafından gözlenmekte, yazın brozşlaşma amacıyla kullanılmaktadır.

Kakao yağının içerisinde yoğun E vitamini barındırır. Bu sayede cildi besler, cildin neminin kaybetmesinin önüne geçer. Cildin sahip olduğu nem dengesini koruyarak yumuşak bir cilde sahip olmanızı sağlar. Yine içerisinde herhangi bir kimyasal madde bulunmadığından dolayı cildi tahriş etmez ve yan etkilere de neden olmaz. Özellikle güneş sonrası nemini kaybeden ve kuruyan cildin tedavisinde kullanılan kakao yağı oldukça faydalı bir yağdır.

Kakao yağı cilt bakımında oldukça değerli bir yağdır, bir çok krem ve losyonun yapısında bulunan bu yağın saf halinin katı olduğunu unutmayın, katı kakao yağı (cocoa butter) benmari usulü eritilerek kullanmak faydalıdır.

Kaynak: www.kakaoyagi.orgKakao yağı hakkındaki bu detaylı bilgilerin işinize yaradığını umuyoruz. Kakao yağı çikolata yapımından cilt bakımına kadar çok kullanılan bir yağ. Bu yağın kıymetini bilelim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder