1 Haziran 2017 Perşembe

Kadınların sinsi düşmanı: Sistit

Daha çok kadınlarda görülen ‘sistit’ hastalığı, sık sık ve az miktarda idrara çıkma isteği ve idrar yaparken ağrı ve yanma gibi belirtilerle ortaya çıkıyor.


Tedavi edilmeyen sistitlerin böbrek iltihabına yol açabileceğine dikkat çeken uzmanlar sistite yakalanmamanın en iyi yolunun yeterli miktarda su içmek olduğunu belirtiyorlar.

Kadınların yüzde 20- 40’ı tüm yaşamları boyunca en az bir kez, halk arasında ‘mesane iltihabı’ olarak bilinen sistite yakalanıyor. Özellikle kısa üretrası (mesane ve idrar deliği arasındaki tüp) olan, menopoza girmiş, antidepresan kullanan, yatalak, normalin dışında mesane kontrolü olan ve gebelik kabızlığı yaşayan kadınların sistite yakalanma oranı daha yüksektir.Sistit Belirtileri


Sistit belirtileri arasında; güçlü ve devamlı olan idrar isteği, idrar yaparken yanma, sık sık ve az miktarda idrara çıkma, idrarda kanama, bulanık ve kokulu idrar, pelvik rahatsızlık, basınç hissi, ateş durumu görülebilir. Ayrıca 5 yaş altı çocuklarda halsizlik, sinirlilik, iştah kaybı ve kusma gibi genel şikayetler arasındadır. Yaşlı kadınlarda güçsüzlük, kafa karışıklığı veya ateş dışında başka belirtileri olmayabilir.

Sistit Nedenleri


Sistitin en sık nedeni bakteriyel enfeksiyonlardır. En sık görülen enfeksiyon çeşidi ise bağırsak bakteri ile olan tipidir.  Diğer nedenler arasında;

- Arkadan öne doğru tuvalet lezyonu yapmak, anüsteki bakterilerin üretraya bulaşmamasına sebep olabilir.

- Seksüel olarak aktif olmak ve ‘diafram’ gibi doğum kontrol yöntemlerini kullanmak.

- Hormonal değişikliklerin olduğu menopoz ve gebelik.

- İdrar kesesinin yeterli boşalamamasına sebep olan idrar kesesi sarkması, şeker hastalığı gibi hastalığı olanlar.

- Kanser ve HIV hastalığı gibi vücut direncini düşüren hastalıklar.

- Kadın genital organlarında kronik enfeksiyonu olan kadınlar.

- Deodorant ve başka potansiyel irritan materyal kullanan kadınlarda sistit bakteri semptomlar olabilir.

Sistite Karşı Alınacak Önlemler


- Sistite yakalanmamanın en iyi yolu yeterli miktarda su (en az günde 8 bardak) içmektir. İdrar kesesinin dolduğunu hissettiğimiz an tuvalete gitmek ve idrar kesesini tam anlamı ile boşaltmak sistiti engeller.

- Genital bölgeye parfümlü banyo köpüğü, sabun ya da talk pudrası kullanılmamalıdır. Yine kimyasallara az temas etmek için kuvvet germe duşlar tercih edilmelidir.

- Pamuklu iş çamaşır giymek, dar pantolon giymemek sistitin önlenmesinde yardımcı olabilir.

- Tuvalet temizliği önden arkaya doğru yapmak önemlidir. Özellikle kahve, meyve suları ve acı gıdaların aşırı tüketimi mesanede asit etkisi yaparak sistit benzeri duruma sebep olabilir. Ayrıca kızılcık içeren şuruplar ve haplar tekrarlayan sistitlerin önlenmesinde kullanılabilir.

Acil idrar isteği, sık ve ağrılı idrar yapma durumu birkaç saatten uzun sürerse veya idrarda kan görülürse mutlaka doktora görünmeli ve muayene olunmalıdır.. Çünkü tedavi edilmeyen sistitler ciddi bir durum olan böbrek iltihabına sebep olabilir. Yan ağrısı, ateş yüksekliği ve titreme, bulantı ve kusma sistit şikayetlerine eklendiğinde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bu belirtiler böbrek iltihabının belirtisi olabilir.

Sistit  Tedavisi


Sistitin tedavisinde en önemli şey yeterli miktarda su içilmesidir. Yarım su bardağı suyun içine 1 çay kaşığı soda katılıp içilerek idrar asitleri azaltılabilir. Bakteriyel enfeksiyonun tedavisi doktorunuza danışılarak alınan antibiyotiklerdir. Eğer birkaç gün içinde şikayetler iyileşmez ise bakterinin kullanılan antibiyotiğe direnç geliştirmiş olduğu düşünülebilir. Ayrıca doktora mutlaka başvurulmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder