24 Mayıs 2017 Çarşamba

Kadın Hastalıkları ve Vajinismus

Vajinismus Nedir

Vajinismus ; vajina girişini çevreleyen kasların istemdışı olarak kasılarak cinsel birleşmenin acılı olması ya da birleşmenin  olmaması durumuna denilmektedir. Vajina girişini çevereleyen baskın kas grubu “;Pubik Kaslar”;olarak adlandırılır, bunlar düz kas grubudur ve refleks olarak çalışırlar. Vajinismusda yaşanan kasılma istem dışıdır ve asla kadının kendi kontrolünde değildir. Cinsel ilişkide kadınlar kasılmadan dolayı acı duymaları vajinismus hatalığının göstergesidir.
Vajinismus Ne Zaman Açığa Çıkar?


Vajinismus, ilk cinsel ilişki girişimi sırasında, jinekolojik muayene sırasında ya da tampon kullanma girişimi sırasında ortaya çıkabilmektedir. Pubik kaslar kasılarak vajinanın açılmasını engeller ve cinsel birleşmenin gerçekleşememesine sebep  olurlar. Kasılma durumu ile beraber cinsel ilişkide aksamlar çıkar ve bu durum kadını psikolojik olarak  da yıpratmaktadır. Genellikle vajinal bölgeye müdahale sona erdiğinde kaslar rahatlar ve normale döner. Pubik kasların kasılması kişinin isteği dışında gerçekleşmektedir, kişi her ne kadar uyanıkta olsa durum bilinç dışı meydana gelir.

Bu bilinç dışı olan kasılmaların etkeni farklı farklıdır genellikle fiziksel ve duygusal faktörlerin birleşmesi sonucu oluşmaktadır. Bu kasılmalar aslında vücudun kendini korumaya yönelik bir savunmasıdır. Vajinismusun nedenlerini, sonuçlarını ve nasıl tedavi edileceğini bilmemek çiftlerin hayal kırıklıkları yaşamalarına sebep olur ve her iki tarafıda psikolojik ve fiziksel olarak yıpratır.

Vajinismus hastası cinsel ilişki ile paralel olduğu için kadınlar bu rahatsızlıklarını dile getirmek istemezler. Vajinismus yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır ve kadından kadına farklılıklar gösterebilmektedir. Bazı kadınlar jinekolojik muayeneyi tamamlayabilmekte ya da tampon kullanabilmekte iken cinsel ilişkiyi tamamlayamamaktadır. Bazı kadınlarda ise ilişki gerçekleşmekte fakat acı hisse kat ve kat artmaktadır. Diğer bir grupta ise hiçbir vajinal müdahale gerçekleşememektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder