21 Mayıs 2017 Pazar

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ

Kadınlar Saç Dökülmesi

Öncelikle saç dökülmesinin neden olan etkinin belirlenmesi gerekmektedir. Genetik mi yoksa başka sebeplerden mi öncelikle bunu gözlemek gerekiyor.Çünkü dediğimiz gibi bu önceden programlanmış bir durum ve kaçınılmaz bir son aslında. Ama süreci yavaşlatabiliriz.

Bunlarda öncelikle,hastayı ayrıntılı sorgulama,ayrıntılı öykü alma önemlidir. Hastanın saçlı derisini muayene edebiliriz. Gerekirse saç köklerini inceleyebiliriz. Bazı hastalarda kan tahlilleri yaparak eksiklikleri saptayabiliriz.Her hastaya yapılacak tetkik farklıdır. Sorunların belirlenmesi ile her hastaya özgü tedavi yöntemleri belirlenir. Bu tür saç dökülmelerinde medikal tedavilere destek olarak eczanelerde bulabileceğiniz dermo kozmetik ürünlerden de yararlanılabilir.

Kadınlarda saç dökülmesinin en önemli nedenlerden biri demir eksikliği anemisidir. Demir eksikliği anemisi besinlerle yetersiz demir alınmasından veya kadınlarda ağır adet kanamalarında kaynaklanabilir. Laboratuvar analiziyle tespitinden sonra ağızdan kullanılacak demir hapları ve besin takviyesiyle eksiklik ortadan kaldırılır. Böylece saç sağlığı düzelir. Tabiki bu sorunlar sağlık sorunları ve genetik sebeplerden kaynaklı oluşan saç dökülmesinden kaynaklıdır.

Saç Dökülmesine Çözüm: Saç Toniği

Saç dökülmesi normalin yani 100 saç telinden fazla olduğu durumlarda saç dökülmesine karşı sirke kullanımı oldukça önemldir. Sirke aynı zaman da saçları zararlı bakterilere karşı korur ve iyileştiri. Antitoksidan etkisi de saçlarınızın keratinin de azalmayı engeller.

1 litre elma sirkesi

1 baş sarımsak

maya

Sarımsağı ezip, maya ile birlikte elma sirkesinin içine ekleyip  kavanoza koyun, kapağını sıkıca kapatın. 2 gün boyunca bekletin. 2 günün sonrasında saç diplerinize uygulayıp 2-3 saat bekletin ve sonra yıkayın.

Özellikle mevsim geçişlerinde pek çoğumuz saçlarımızın biraz daha fazla döküldüğünü fark ederiz. ama bu durumu takip etmekte yarar var. Çünkü belli bir miktardan fazla saç dökülmesi var ise bu normal bir durum değildir. Bu durumda saç dökülmesini önleyen sihirli formülden yararlanabilirsiniz.Saç Dökülmesine Çözüm: Saç Bakım Maskesi


3 yemek kaşığı hint yağı,

1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı,

1 yumurta sarısı

yarım limon suyu

Bütün malzemeleri karıştırın. Bunu saç derisine sürün. 1-2 saat bekletin. Haftada bir kez bu maskeyi saç diplerinize uygulayın. Limon sayesinde antitoksidan sağlaycaksınız, yağ bakımı ile saçlarınızdaki keratini koruyacak ve saçlarınız yıpranmasına engel olacaksınız ayrıca yumurta sarısı eksilen saç keratinini tamamlayacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder