24 Mayıs 2017 Çarşamba

Kadın Hayatı ve Menapoz Dönemi Nedir

Kadın hayatının ortalama olarak üçte biri menopoz döneminde geçer. Menopoza girme yaşı tüm dünyada ve antik çağlardan beri fazla değişme göstermemiştir ve ortalama 45-55 civarındadır. 40 yaştan önce menopoza girmek, “erken menopoz ” olarak tanımlanmaktadır. Menopoz  dönemi aslında doğal yaşamın bir parçası olmakla beraber yine de sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Gerçekten de menopoz, kadın hayatının yumurtlama fonksiyonlarının sonlandıktan sonraki doğal bir aşamasıdır. Fakat menopoz dönemi kadının uzun süren menopoz öncesi dönemindeki bütün alışkanlıkları yerle bir eder ve kadınlar bundan kaynaklı psikolojik ve fiziksel sıkıntılar yaşarlar. Bu gün menopoz olumsuz etkileri önlenmeye ve tedavi edilmeye çalışılan bir hastalık gibi kabul edilmektedir. Menopozun kadın hayatının doğal bir parçası olması sebebiyle  hiç bir şey yapmadan izlenmesi artık eskilerde kalmıştır. Özellikle kadın yumurtalık hormonlarının laboratuvar koşullarında üretilip kullanılmaya başlanmasıyla bu kavram daha da ön plana çıkmıştır. menopozda azalan yumurtalık hormonlarının yerine konmasıyla menopoza ait tüm olumsuz değişiklikler ve hastalıklar kolaylıkla önlenebilmekte veya  etkilerini en aza düşürmektedir.

Menopoz Dönemi SıkıntılarıMenopozdaki temel değişiklik kadınlık hormonu olan östrojenin yumurtlamanın durması sonucu azalmasıdır.  Bu durumla beraber kadında ; ateş basma, terleme, çarpıntı, uykusuzluk, sinirlilik, (ruhsal çöküntü) depresyon, unutkanlık, halsizlik, çabuk sinirlenme durumları gözlemlenir. Ayrıca kadın da cinsel istekte (libido) azalma durumu oluşmaktadır. Diğer yandan fiziksel olarak kadınlarda kemik erimesi (Osteoproz),damar sertliği (ateroskleroz) oluşabilmekte, cinsel organlarda çekilme (atrofi), kuruluk, ağrılı ilişki durumları ortaya çıkabilmektedir. Bunların dışında idrar kaçırmaya kadar varan idrar yollarında atrofi denilen aksaklıklar ortaya çıkabilmektedir.

Kadınlar bir sabah uyandıklarında kendilerini menopoza girmiş olarak bulmazlar. Menopoz 20 yıl süren değişikliklerin tam ortasındaki dönemdir. 40 yaşından sonra kadınlarda önce yumurtlamanın azalmasına bağlı olarak düzensiz adet kanamaları, aralıklı ateş basma ve terlemeler, psikolojik değişiklikler ortaya çıkmaya başlar. Daha sonra yakınmalar giderek artar ve adet tamamen kesilir. Bu dönemde 1 yıl adet kanamalarının olmaması menopoz tanısı için yeterlidir. 6 aydan daha fazla adet gecikmeleri araştırılıp kandaki östrojen ve yumurtlamayı uyaran hormon (FSH) seviyeleri ölçülerek kesin tanı konulur. Ancak adet dönemi ve kanamalarındaki bu değişimler menopoza girdim düşüncesi ile normal karşılanmamalı doktora danışılmadan adım atılmamalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder