21 Mayıs 2017 Pazar

Kabak


Kabak Faydaları Ve Özellikleri


Editörlerimiz sizler için kabak özellikleri ve faydaları hakkında yazı hazırladık.

Kabak Nedir


Kabak iki çeneklilerin kabakgiller familyasından, otsu bir bitki (Cucurbita). Anayurdu tropikalAmerika alanlarıdır. Tüylü, geniş yapraklı özelliktedir. Gövdesi yerde sürünür; sülükleri bulunur. Çiçekleri sarı renkli, tek cinslidir. Meyvesi etli ve suludur; genellikle sebze olarak tüketilir. Besin değeri azdır.

Kimi kabak türleri de süs bitkisi olarak kullanılır. Başlıca türleri; helvacıkabağı ya da kestanekabağı (C. maxima); meyvesi iridir olup tatlı yapımında kullanılır. Balkabağı (C. moschata); meyvesi silindirimsi ve çok tatlı olan, tatlı yapımında kullanılan bir besindir.

Sakızkabağı (C. pepo); meyvesi beyaz kabuklu haldedir ve daha çok yemeklik olarak tüketilir. Lifkabağının (C. luffa) ise liflerinden sünger gibi yarar sağlanır. Bunlardan başka bir de aynı familyadan asmakabağı (Lagenaria) denen bir cins daha vardır. Bu kabak ise içi boşaltılıp su kabı olarak kullanılır.


Kabağın Faydaları


Kabak, kalori olarak en düşük, vitamin ve mineral olarak en zengin sebzelerin arasındadır Bu / besinin en mükemmel özelliği “düşük kalori yoğunluğudur”. Suyun vücutta tutulmasıyla sava­şır, böylece şişkinliği, ödem ve selü-litleri de önlemiş olur. Kabak, farklı keratinleri ve etkili anti-oksidanları görmek için çok değerlidir: bazı katılımcılar özellikle çocuklar ve hamile kadınlar için gelişmeyi sağlar: bazıları deriyi korur, bazılarıysa özellikle anti-aging’dirler.
Bütün kabak çeşitleri biraz kalsiyum, çok fazla potasyum ve biraz sodyum içerirler; kalp için iyi bir şekerlemedir! Hafif lifle­ri bütün sindirim sistemi için gerçek bir yumuşatıcıdır, bütün duyular anlaşılmalı.

Günlük yemek olarak 3 fikir


  • Çorba olarak… Ve sadece Cadılar Bayramı için değil
  • Küp şeklinde kesilip pişirilir, ya da rendelenerek püre ya­pılır, bütün diğer sebzeler gibi…
  • Hafif şekerle komposto olarak ve baharatlarla tarçın ya da karanfil ekleyerek meyveli tatlı gibi ya da yoğurt ya da so­yayla garnitür olarak yeni.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder