24 Mayıs 2017 Çarşamba

Japon turpu


Japon Turpu Nedir


Oryantal turp tadıyla bizim siyah ya da kırmızı turplarımızı çağrıştırır, ama Asya’da genel olarak çok fazla tüketilir; yemek­ten önce tırtıklamak ve atıştırmalık olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yapraklarından bizim ıspanak yemeklerine benzer yemekler yapılmaktadır. Japonya’da tohumları filizlenir acılığıyla bizdeki tereyi çağrıştırır. Japon turpunun tohumları tofu ve balığı çeşnilemekte kullanılır, sandviç ve salataları süsler, omlet ve çorbalarda baharat olarak kullanılır. Bütün bu kullanım alan­ları ile japon turpu faydalarından yararlanılır. Bun­ların dışında ne yağ ne de şeker bileşikleri içerir ve güzel kokulu olmasının sebebi budur. Besin öğeleri olarak zengin, ama kalori yo­ğunluğu olarak düşük gıdalar arasında yer alır: C vitamini, kalsi­yum ve aynı zamanda sindirime yardımcı olan ve mide ülserine karşı koruyan bir enzim (diyastaz) içerir.Japon Turpu Faydaları


C vitamini sayesinde hem vücut sağlığını hemde antitoksidan yapısı ile cilt sağlığını korumaktadır. Kalsiyum kaynağı olması kemik ve diş sağlığı açısından oldukça önemlidir. Mide ülserine karşı koruyan diyastaz aynı zamanda sindirim sistemini düzenleme de yardımcı olmaktadır.

Günlük yemeklerde japon turpu kullanımı ;
Rendelenerek saşimayla birlikte sıcak olarak servis yapılır, (çiğ balığa dilimlenir), (hafif yağda kızartılmış balık ve seb­zelerle kullanılır).
Salatada, sandviçlerde kullanılır.
Asyalılar kızgın yağda pişirilerek ya da çorbalarda kullanırlar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder