25 Mayıs 2017 Perşembe

İlk Cinsel İlişki ve Evlilik


EvlilikEvlilik, kadının ve erkeğin birlikteliği üzerine karşılıklı anlaşma ile oluşturdukları sosyal bir kurum tanımı kabaca yeterli olacaktır. Bu kurum sevgiyi, saygıyı, cinselliği, mutluluğu ve üzüntüyü dahi paylaşmayı içinde barındırır. Evlilik kadının ve erkeğin sahip olduğu temel haklardandır. Evliliğin toplum tarafından kabul görmesi içinde yasalar çerçevesinde onaylanması şarttır. Gelenek ve göreneklerde evliliğin oluşmasını ve yapısını etkilemektedir.Kadının ve erkeğin sosyal yaşamdaki rolleri daha doğar doğmaz toplum tarafından belirlenmiştir. Bu roller toplumsal ve kültürel farklara göre bazı değişiklikler gösterse de temelde aynı esaslar çerçevesindedir. Kadının yapısı itibarı ile daha duygusal olması kolay incinip kolay sevinmesi hormonları ile ilgili olup bu onun annelik yapabilmesi için şarttır. Kadın adet gördüğü zaman veya gebe kaldığı zaman veya doğum yaptıktan sonra fiziksel olarak eskisine nazaran daha güçsüz haldedir.

Cinsellik vs İlişki


Kadın ve erkek ilişkisindeki başat faktör kadını kadın ,erkeği erkek olarak kabul etmek ve karşı tarafın istek ve arzularını gözetmektir. Çünkü daha evvelde söylediğimiz gibi daha bebeklikten itibaren farklı yetiştirilir ve farklı hissederiz. Bir kadının bir erkeğin nasıl düşündüğünü veya bir erkeğin bir kadının niçin farklı davrandığını anlaması mümkün değildir.

Çünkü farklı hormonlar etkisi altında olunca karşı cinsin bilemediği ve anlayamadığı duygular hasıl olur. Mesela kadınlar erkeklerin niçin seks isteklerini kontrol edemediklerini ve devamlı seks istediklerini (daha doğrusu duygusuzca seks yapabilmelerini) tanımlayamazlar. Kısaca açıklayacak olursak erkeklerde devamlı sperm ( meni ) üretimi devam eder ve bunun depolandığı kesenin kapasitesi eğer hiç boşalma olmazsa yaklaşık dördüncü günden sonra dolar ve sanki idrar torbanız dolduğunda nasıl işeme arzusu duyuyorsanız ve bu ilerledikçe rahatsızlık yaratıyorsa, erkekte eğer boşalmadığı süre dört gün veya daha fazla olursa devamlı kontrolsüzce seks arzusu duyacak sonuçta belki de saldırganlaşacak ve hatta istenmeyen olaylarla karşılaşılacaktır. Bazen ise doğanın bir savunma sistemi olarak ilişki kuramayan veya masturbasyon yapamayan erkek uykusunda spermlerini boşaltacaktır. Bu gerçeği göz önüne alarak hanımlarımızın eşlerine olan yaklaşımlarına daha iyi değerlendirmelerini istiyoruz ve aralarında olabilecek bazı problemleri cinsellikten uzak durarak onları istedikleri şekilde yönlendirebileceklerini düşünürlerse en yanlış şeyi yapmış olacaklardır.

Erkekler ve Kadınlar

Erkeklerde kadınları oldukları gibi kabul etmeli ,onların yaşam tarzlarına ve duygusallıklarına saygı göstermelidirler, çünkü bu kadının doğasının bir gereğidir ve duygusal olmayan bir kadın ne erkeğini mutlu edebilir ne de iyi bir anne olabilir.

O zaman karşılıklı sevgi ve saygı ,birbirinin isteklerini anlama ve destekleme evliliğin temel şartlarındadır. Farklı iki cinsin arasındaki diğer insanlardan farklı olan iletişim cinselliktir ve özel olmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder