21 Mayıs 2017 Pazar

HÜCRE YENILEYICI KANTORON YAĞı


sağlıkiçin.org olarak sizler için hücre yenileyici kantoron yağı hakkında yazı hazırladık. İyi okumalar diliyoruz.

Kantoron Yağı Nedir


Kantoron yağının diğer isimleri arsında:Sarı kantaron, Binbirdelikotu, Kılıçotu, Kanotu, Hypericum perforatum, Centaury bulunmaktadır.Çentiyangillerden, bir veya iki yıllık otsu bir bitkidir. 30 - 80 cm yükseklikte, tüysüzdür.Yarıya kadar tek gövde dik, dört köşeli, tüysüz, yarıdan sonra oldukça çok sık çatallıdır. Alt yaprakları yere yapışık, rozet şeklinde, gövde yaprakları uzun bir yumurta şeklinde, ucu sivri, gövdeye oturmuş iki adet karşılıklı bir sonraki ile çapraz, kenarları hafif kalkık ve en üstteki yaprakları ise mızrak şeklindedir.Çiçekleri dallarının ucunda, 5 parçalı, parlak sari renkli ve kenarları siyah tüylüdür. Boyları 8 - 15 mm arasındadır.Yapraklar ışığa karşı tutulduğunda parlak noktacıklar halinde yağ guddeleri görülür. Binbirdelik ismi de buradan gelmektedir.


Kantaron Yağı FaydalarıAntiseptik, kanama durdurucu, yara ve yanık iyileştirici, iltihap önleyici özellikleri bulunan kantoron yağının sağlığa daha bir çok faydası vardır. Hem topikal uygulamalar, hem de içilerek hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Hücre yenileyici niteliği sebebiyle, özellikle yara ve yanıklarda oldukça etkili.

Kantaron yağı hem kantaron bitkisinin, hem de zeytinyağının şifasını bünyesinde barındırıyor. Eski çağlardan beri kullanılan kantaron yağının, mikrop öldürücü ve damar büzücü etkisi modern araştırmalarla da kanıtlanmış durumdadır. Bundan kaynaklı kantoron yağının her evde bulunması gerekmektedir.

Kantoron Yağının Faydaları Ve Özellikleri


Kantaron yağı her türlü yaralarda başarıyla kullanılmaktadır. Açık yaralar, taze yaralanmalar, kesikler, ezikler, çarpmalar sonucu oluşan morluklar vb durumlarda iyileşme sağlar. Kantaron yağı;
*Antiseptik özelliğiyle yarada mikrop üremesini ve enfeksiyon kapmasını engeller.
* İltihap önleyici özelliğiyle yarada herhangi bir iltihap oluşmasına engel olur.
*Damar büzücü etkisiyle kanamayı kısa sürede durdurur.
*Hücre yenileyici özelliğiyle yaranın çabuk kapanmasını sağlar.
*Aynı zamanda sürüldüğü sürece yaranın sebep olduğu ağrı ve sızıları yok eder, büyük bir rahatlama sağlar.
Yanıklarda ve haşlanmalarda da kantaron yağı acı dindiricidir. Yanığın mikrop kapmasını ve iltihap oluşumunu engeller. Güneş yanıklarında da kantaron yağından faydalanabilirsiniz. Yanık bölgelerinize sürdüğünüzde acınızın azaldığını hemen hissedeceksiniz. Yanıklarınız kısa sürede iyileşecektir.
*Trafik kazaları sonucu meydana gelen iç yaralanma ve iç kanamalarda hem sürülerek, hem de dahilen içilerek kullanılır. Damar büzücü oluşu sebebiyle iç kanamaların durması için kullanılmaktadır.
*Hematomlarda (derideki mavi-mor lekeler), beze şişkinliklerinde ilgili bölgeye sürülüp masaj yapılır
*Pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek için, cilt bakım yağı ve maskesi olarak kullanılır.
*Bebeklerin karın ağrılarında kantaron yağı kullanıldığında ağrıları sona erer ve bebekler rahatlar.Ağlayan bebeğin karnına kantaron yağıyla, sağ avuç içi kullanılarak hafif hareketlerle masaj yapılır. Masaj yaparken bebeğinize sevginizi hissettirmeyi de unutmamak gerekir.
*Sırt ağrıları, lumbago, siyatik ve romatizmada masaj yağı olarak kullanılmaktadır. Yalnız bu rahatsızlıklarda 1/10 oranında ardıç veya kekik yağı (yada her ikisi de) eklenerek kullanılır. Ağrıyan bölgeye bu yağla masaj yapılır. Kısa sürede ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz. Değişik bitki kürlerinin yanı sıra, bu masajla hastalığınızı tamamen tedavi etme şansına sahipsiniz
*Dahilen kullanımda kan şekerinin dengelenmesinde yardımcı olmaktadır.
*Yine dahilen iç ve dış varislerin tedavisinde etkilidir. Bunu damar büzücü özelliğiyle yapar
*Mide ağrılarında ve mide ülserinin tedavisinde de dahilen kullanılır.
Uyarı: Dahilen kullanımlarda günde bir tatlı kaşığından fazla içilmesi uygun değildir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder