24 Mayıs 2017 Çarşamba

Hpv Nedir


Hpv


Editörlerimiz, çağımızın vebası olarak nitelenebilecek HPV hastalığının ne olduğuna dair hazırladığımız çalışmamızın sizlerin faydalanabileceği bir yazı olduğu kanaatiyle umarım sizlere de kaynaklık edecektir.

Hpv Nedir


HPV nin açılımı ; human papillon virus yani, dilimize ise insanda siğil virüsü olarak çevrilebilercek ancak en popüler tanımlamasını "gentinantal siğil" olarak kazanmış dermatolojik bir rahatsızlıktır. Hpv ile ilgili bulgular 2000 yıl öncesine kadar gitmesine karşın , ancak cinsel yoldan bulaşıcılığı 1950' lerde onaylanmıştır. Kendi katagorisinde çok fazla kombinazyonu olan bu hastalık günümüzde sadece cinsel yolla bulaşan bir virüsün yol açtığı bir belanında ötesinde , virüs taşıyıcısının , taşıdığı Hpv türüne göre temas ettiği her kişiye bulaşması ihtimalinden tutunda , özellikle kadınlarda buhranlı süreçleri başlatacak gentinatal siğil olarak ortaya çıkan ve rahim ağzı kanserinin % 90 sebebini oluşturan bir illete dönüşebiliyor.

Hpv Nasıl Ortaya Çıkar


Hpv virüsünden bağımsız olarak , latincede zehir demek olan virüs,  yerleştiği hücrenin bir parçası olmaya başlayarak kendini var eder ve yayılır. En temel haliyle bir virüs, kapsit adlı protein yapısına benzeyen genetik yapısıyla hareket ederer sızdığı hücre dokusundaki bakterieleri etkineştirerek aktifleşme eğilimi gösterir.  Aslında çoğu enfeksiyon belirti vermeden geçirilir. Kişinin bağışıklık sistemi bu virüs ile baş edebilir ve belirtiler ortaya çıkmadan hastalık etkisiz hale getirilir. Kişi yıllarca hiçbir yakınma ortaya çıkmadan yaşamını sürdürebilir. Ancak bu durum hastalığı yaymasına engel değildir ve ilişkide bulunduğu kişilere hastalığı bulaştırabilir.

Bu noktada Hpv virüsü neredeyse 100 çeşit değişik formlarda bu hareket döngüsüyle dokuya yerleşir ve kendine has bir kuluçka dönemiyle shücre dokusunda evrimleşmeye başlar. 2 ila 6 yıl gibi öğrenilginde özellikle konuya yabancı herkesin şaşkınlığını saklayamadığı bir sürece yayılabilen Hpv vürüsü, en sık karşılaşılan semtomları olan genital yani cinsel organlar üzeri ve merkezinde kendini göstermeye başlar. Virus ilk olarak deriden kabarık, ağrısız bir sivilce şeklinde ortaya çıkar.

Bu kabarcıklar, uzun yıllar boyunca kalıcı olabilir ve zaman içinde karnabahar görünümünü alabilirler. Ancak, HPV sadece genital siğillere neden olmaz. Bu virusun 100 den fazla değişik alt grubu vardır ve bu gruplardan bazılarının rahim ağzı kanserine neden olduğu bilinmektedir.  Dış cinsel organlarda ortaya çıkan siğillerin bulaşıcılık ve estetik görünüm dışında bir zararı olmamakla birlikte, rahim ağzına yerleşen mikrop, rahim ağzı kanserine neden olması açısından önem taşır.

Günümüzde Hpv Hastağı


Hpv virüsünün son dönemde ulaştığı seviye , Sosyokültürel ve ekonomik yaşam düzeyleri birbirinden bağımsız olarak her insanın risk altında olmasına yol açarken,  özellikle Kadınların %70-80'nin yaşamları boyunca en az bir kez HPV virüsüne maruz kaldıkları dünya sağlık örgütünün bu konudaki açıklamarında geçmektedir. Tam bir cinsel ilişki olmadan dışarıdan "sürtünme" yolu ile gençlerde de sıklıkla geçebilir. Bulaşma genital HPV hastalığı taşıyan bir bireyle girilen her türlü cinsel ilişki ile bulaşabilir. Virüs, ilişki sırasında ciltte ortaya çıkan mikroskopik yırtıklar ve sıyrıklar vasıtası ile ciltten cilde temas yolu ile bulaşır. Virüsün erkek menisi içinde de saptanması vücut sıvılarının teması yolu ile de bulaşabileceğini varsayımlar arasındadır.

Hpv nin ne olduğuna dair yapılabilcek tanımlamalar, araştırmaların sonucunda hastalığın bilinirliğinin artması ve çözüm çabalarının ulaştığı boyut şimdilik bu biçimiyle aktarılabilir.  olarak okurlarımızın yararlanabilmesi için bir çok bilimsel kaynağın incelenemesi ile hazırlanan Hpv ile ilgili çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umut ediyor, ilginiz için teşekkür ediyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder