23 Mayıs 2017 Salı

Horlama ve uyku apnesi bir hastalık!Bu hastalığın daha çok orta yaş üzeri erkeklerde, aşırı kilolu olanlar, alkol ve sigara kullananlarda görüldüğünü ifade eden uzmanlar, uyku apnesinin uykuda solunumun kısa süreli durması ve kandaki oksijen düzeyinin belirli seviyelerin altına inmesiyle  meydana gelen sorunların yansıması olarak dile getirmektedirler.


Horlama ve Uyku Apnesi Tedavisi


Türkiye'de apnesinin ne olduğunu bilmeyenlerin oranının oldukça yüksek olduğunu dile getiren uzmanlar daha çok hastalık şikayetlerini horlama durumları üzerinde yapmaktadırlar. Son yıllarda horlama ve apneye uygulanan cerrahi girişimlerde pek çok yeniliğin bu alanda tedaviye katkıda bulunmaktadır ve bu tedaviler arasında dil askısı, hyoid süspansiyon ve troid süspansiyon bulunmaktadır.


Uyku  Apnesi Nedir

Uyku apnesi uyku esnasında nefesin durması ve durma süresinin 10 saniyeden fazla olması durumu olarak  tanımlanmaktadır. Uzmanlar 10 saniyeden fazla süren bu durumun gürültülü bir şekilde horlama, nefes alamama şeklinde birbirini takip ettiğini belirterek kilosu fazla olan ve 40 yaşını geçmiş olan insanlarda daha fazla göründüğüne dikkat etmektedirler. Erkeklerde kadınlara oranla iki kat daha fazla göze çarpmaktadır. Ayrıca, uyku apnesi kalıtımsal olarak görülebilir. Yani kişi kilolu olmasa bile, kişilerde kalıtıma bağlı ortaya çıkabilir. Uyku apnesinin tanımlamasından yola çıkarak, uyku sırasında yanı başımızdaki kişi de tanımdaki şekli ile horlama ve nefes alma düzensizliği görüldüğünde buna tanık olan kişilere büyük görev düşmektedir. Buna tanık olan kişiler, apne belirtisi gösteren kişileri bir uzmana yönlendirmelidir.

Uyku Apnesi Belirtileri


Uzmanlar uyku apnesinin belirtilerini şu şekilde ortaya koymaktadırlar. Bunlar ; dinlenmiş bir biçimde uyanamamak, yani yorgun şekilde güne başlamak, nefes almak için panikle uyanmak, bazen uyanamayıp kalkamamak, gün içinde uykusuzluk, ani baş ağrısı, kilo almak, dikkatsizlik, unutkanlık, ani ruhsal değişmeler ve anlık sinir hali, karar vermede tereddüt etme, yüksek tansiyon, özellikle çocuklarda hiperaktif davranış biçimleridir.

Uyku Apnesi Tedavisi


Uyku apnesine bağlı uyku bozukluğu ve buna bağlı gelişen uykusuzluğun insan sağlığını tehdit edici hastalıklara sebebiyet verebildiğine  dikkat çeken uzmanlar hastalığın kesinlikle tedavi edilmesi gerektiğini  ve uyku apnesi şüphesi olan insanların mutlaka doktora gitmesi gerektiğini bildirmektedirler. Özellikle araba ve büyük iş makinesi kullanan kişilerde uyku apnesinin daha ağır sonuç doğurduğu görülmektedir. Birçok trafik kazası ve iş kazasının temelinde yatan ani dikkat dağınıklığı uyku apnesine bağlı kaliteli uyku alamamanın sonuçlarıdır. Uyku apnesinin tedavi edilmediği durumlarda yüksek tansiyon, kalp hastalıkları dahi  görülebilmektedir. Cinsel fonksiyon bozuklukları, gece inmeleri, sabah baş ağrıları gibi birçok komplikasyonlar da uyku apnesi tedavisi olmayanlarda görünmektedir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder