21 Mayıs 2017 Pazar

Hipokrat Bile İlaç Olarak Kullanmış!


Hipokrat İlacı Üvez

Uzmanlar, üvez meyvesinin kanamayı durdurucu ve bağışıklık sistemini güçlendirici ilaç olarak kullanımının Hipokrat'a kadar uzandığını aktarıyor.

Uzmanların editörlerimize yaptığı açıklamada, sonbahar aylarında tezgahlardaki yerini alan üvez meyvesinin vücut direncini artırıcı özelliği olduğunu bildiriyor.
Üvez meyvesinin küre veya armut biçimde olduğunu, buruk bir lezzete sahip olduğuna değinen uzmanlar, özellikle son yıllarda aranan bir meyve türü olduğuna işaret etti.

Üvez'in Faydaları


Üvez meyvesinin tıpta kullanımının Hipokrat'a kadar uzandığına değinen uzmanlar, şunları kaydetti:

''Üvezin kış hastalıklarına karşı vücut direncini artırıcı özelliği var. Kışın bol miktarda tüketmek lazım. Bu meyvenin kanamayı durdurucu ve bağışıklık sistemini güçlendirici ilaç olarak kullanımı Hipokrat'a kadar uzanır. Diğer yandan meyve ve özellikle yapraklarının şeker hastalığına iyi geldiği, kan şekerini düşürücü etkiye sahip olduğu laboratuvar testleriyle kanıtlanmıştır.''

Uzmanımız, üvez üzerinde yapılan son araştırmalarda, içeriğinde kalp krizini önleyici ve vücut direncini arttırıcı ''tanen'' bulunduğunun belirlendiğini söylene uzmanlarımız ayrıca şöyle ekledi:

''Üvez meyvesi karaciğeri güçlendirir. C vitamini bulunan meyve antioksidandır ve bağırsak temizleyici özelliği de bulunmaktadır. Meyvede iltihap giderici, idrar söktürücü, kanamayı durduran ve lenf uyarıcı özelliklere sahip maddeler tespit edilmiştir.''

Meyveyle ilgili akademik çalışmalar gerçekleştirildiğini de aktaran uzmanlar, ''Akademik olarak bir doktora çalışması başlamış ve bitmek üzere. Üretimin artırılması ile bu meyvenin çok kaliteli sanayi ürünü olacağını ve talebin çok olacağına inanıyorum'' diye aktardı.

Muşmula gibi olgunlaştığı zaman yenilebilen ve tarım alanlarında alternatif ürün olarak yetiştirilmesinin yanında doğada doğal olarak yetişebilen üvez meyvesi tezgahlarda kilosu 3 liradan alıcılarını bekliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder