24 Mayıs 2017 Çarşamba

Hayat Kurtaran Sağlık Bilgileri


Sağlıkla İlgili BilgilerDoğumumuzdan yetişkinliğe kadar her dönem hepimizin karşısına sağlıkla ilgili problemler çıkmaktadır. Hatta bazen doktora gitmek korkutucu olabilmektedir. Bebeklikten itibaren şüphesiz ki sağlığımız bizim için çok önemli yer teşkil ediyor. Her ne kadar korksak da  aşılardan tutun da doktora gitmek bizi hayatta tutmaktadır.
Burada en çok aşılardan korktuğunuz için uzman bilgilerinden yararlanarak size aşılar hakkında biraz bilgi vermek isteriz.Sağlıkta Aşıların ÖnemiBebeklik döneminde yapılan aşıların kızamık, kızamıkçık, kabakulak, difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci, verem, Hepatit B, zatürre için olunmaktadır. Ve bu aşılar sayesinde bu tür hastalıklardan korunmaktayız. Su çiçeği hastalığı için yapılan aşı isteğe bağlı olarak uygulanır. Bu aşılar birer ay, bir buçuk yaşına kadar ve okul çağına kadar belirli dozlarla yapılmaktadır.  Ayrıca yetişkin insanlarında aşı olması gerekmektedir.

Yetişkinler gerektiği zamanlarda ya da risk gruplarına göre aşı olurlar. Tetanoz geçmişte kişinin bu hastalık için aşılanması normalse 10 yılda bir yapmak yeterli olacaktır. Difteri aşısı yapılabiliyor.Kızamık ve kızamıkçık için gerekli görüldüğünde bir veya iki doz aşı yapılabilir. Ayrıca Hepatit B ve Hepatit A aşıları belirli aralıklarla uygun dozlarda yapılmaktadır. Menenjit aşıları genelde hacca ya da umreye gidecekler için veya daha farklı riskli bölgelere gidecekler için uygulanıyor.  Hepatit C hastalığı  için şu anda rutin olarak bir uygulama yok. Yılda bir doz her yetişkinin mevsimsel grip aşısı olması gerekiyor. Özellikle de kalp, akciğer hastalıkları gibi kronik hastalıkları olanların da yaptırması gerekiyor.Zatürre hastalığını engellemek adına da  bir veya iki doz aşı yapılabilmektedir. Erişkin aşılama takvimi içinde aşı içinde eksik aşılar tamamlanıyor. Hiç aşısı olmayan bireylere mutlaka aşı yapılması gerekiyor.Erkeklerin askerlik öncesinde aşıları eksikse, askerden önce bütün eksik aşıları tamamlanıyorGenellikle hekimler erkeklere hangi aşıyı olup olmadığını soruyor; ona göre uygulama yapıyor

Rahim ağzı kanseri için uzmanlar, HPV (Rahim ağzı kanseri aşısı) için son dönemlerde tartışılan bir aşı türü olduğunu söylüyor. Ancak bu aşının rutin olarak kullanımı yok. Etkinliği açısından tartışmaları devam ediyor.

Dünya üzerinde farklı bölgelerde çok sayıda değişik enfeksiyonla karşılaşabilirsiniz. Bunlar çoğu zaman uzun ve güç tedaviler gerektiren hastalıklara yol açabilir, hatta ölümle sonuçlanabilir. Bunun için uygulanan bazı aşılar Sarıhumma Aşısı ve Meningokoksik Menenjit Aşısı’dır.

Sarıhummaya karşı zorunlu aşılanma,bu hastalığın risk bölgelerinde uygulanmaktadır. Virüsün enfekte bir yolcu vasıtasıyla ülkeye ithal edilmesi, enfeksiyonun potansiyel olarak sinekler ve primatlara (maymunlar vb.) yerleşmesine sebep olabilecek, bu da yerel toplumda bir enfeksiyon riski oluşması sonucunu doğurabilir. Böyle vakalarda, sarıhumma bulaşma riskinin bulunduğu ülkelerden gelen tüm yolcular için (havaalanından transit geçiş yapmışlar da dahil) aşılama bir giriş koşuludur.

Meningokoksik ise Menenjit hastalığına karşı aşılama toplu alanlara gidenlerde özellikle hacca giden bireyler yapılarak koruma altına alınmaya çalışılmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder