21 Mayıs 2017 Pazar

Hava kirliliği diyabet riskini mi arttırıyor?

Hava Kirliliği ve Diyabet

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre şeker hastalığı artmasının nedenleri arasında hava kirliliği ve modern hayatın getirdiği tüm yapay kirliliklerdir.
Diyabete bu çevresel kirliliklere yüksek oranlarda nitrojen dioksit bulunan kentsel alanlarda yaşayanlarda diyabete yakalanma riskinin havanın daha temiz olduğu bölgelerdekilere oranla yüzde 4 daha fazla olduğunu gösterdi.

Araç egzozlarındaki havayı kirleten başlıca etken olan nitrojen dioksit maddesine maruz kalan sağlıklı kişilerin daha fazla tehdit altında bulunduğuna dikkati çeken araştırmacılar, egzoz dumanına maruz kalınan ortamlardaki diyabet riskinin, fiziksel olarak aktif olan kişilerde yüzde 10'a, sigara içmeyen kişilerde ise yüzde 12'ye kadar arttığını söylmektedirler.

Çevre Kirliliği ve Diyabet


Diğer yandan zaten diyabet rahatsızlıkları bulunan insanların çevre kirliliğinden daha fazla zarar gördükleri ortada ayrıca bu çevre kirliliği besinlere de zarar vediği için daha sağlıksız koşullara da neden olmaktadır.

Bir çok sanayi kentinde özelliklediyabet riski giderek artmaktadır. Hava kirliliği beraberinde çevre kirliliğini getirdiği bu kentlerde astım , bronşit ve akciğer kanseri riskleri de ayrıca artmaktadır.

Diyabete özellikle yaşlı, kilolu, geçmişte sigara içmiş veya halen sigara içen erkeklerde dah çok görülmekle beraber bu faktörlerin diyabete yakalanma riskinin bilinen işaretleri olarak kabul edilmeye devam edeceğini, ancak hava kirliliğine maruz kalınmasının hastanın risk profilini oluştururken dikkate alınması gerektiği apaçık ortadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder