24 Mayıs 2017 Çarşamba

Hasta bina sendromunu nedir?


Hasta Bina SendromuHalsizlik, baş ağrısı, sersemlik hali, bulantı, cilt kuruluğu, burunda tıkanıklık varsa önemsemelisiniz. Hasta bina sendromuna yakalanmış olabilirsiniz.Çalışan ve yeni insan hastalığı olarak tanımlanan bu hastalığı inceleyelim.

Dev plaza, lüks iş merkezleri gibi kapalı ofislerde çalışarak neredeyse gününüzün yarısını bu ortamlarda tüketiyoruz ve ofise girdikten sonra nedenini bilmediğiniz baş ağrıları, baş dönmeleri, yorgunluk ve nefes darlığı şikayetleri meydana geliyor.
Hazırlıklı olun, modern çağın yaygın hastalığı olarak tanımlanan “hasta bina sendromu” ile sınanıyor olabilirsiniz.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı , günümüz çalışan hastalığı “hasta bina sendromu” hakkında bilgi aktardı.

Baş ağrısı, halsizlik ve cilt kurluğu görülebilir


Hasta bina sendromu, bazı tip binalarda yaşayan ya da çalışan kişilerde görülen halsizlik, baş ağrısı, sersemlik hissi, bulantı, cilt kuruluğu, gözlerde batma, burunda tıkanıklık ya da akma gibi belirtilerin tamamı ya da bir kısmıdır. Bu durumda, altta yatan başka bir hastalık daha az ihtimaldir. Kişi, binanın her yerinde ya da sadece bir bölümünde, hatta bir odasında bu belirtileri gözlemleyebilir. Yapılan çeşitli çalışmalarda, bu belirtilerin daha çok kadınlarda görüldüğü saptanmıştır.

Havasız Ortamlara , Ofislere Dikkat


Belirtiler, genellikle penceresi açılmayan, merkezi bir havalandırmaya bağlı olan binalarda gözlemlenir. Günümüzde, özellikle ofis binaları giderek artan sıklıkta camları açılmayacak şekilde tasarlanıyor. Bu tür binalarda dışarıdan içeriye sıcak/soğuk hava girmesi ve içerideki ısıtılmış/soğutulmuş havanın dışarı çıkması engellenerek enerji tasarrufu düşünülmektedir. Ancak, dış ortamla ilişkisi tamamen kesilmiş bu binalarda iç ortam kirliliği de artmaktadır.

Fotokopi makinesinden ozon yayılıyor


Hasta bina sendromunun ortaya çıkmasına havalandırma yetersizliğinden başka faktörler de etkilidir. Örneğin, duvardan duvara döşemelerde kullanılan yapıştırıcı maddeler, böcek ilaçları, temizlik malzemeleri, ofislerde kullanılan fotokopi makinelerinden yayılan ozon, inşaatta ya da izolasyon amaçlı kullanılan sentetik materyallerden yayılan formaldehit gibi kimyasallar, ofislerdeki elektromanyetik radyasyon bu belirtileri ortaya çıkarabilir.

Belirtiler, genelde ofise geldikten birkaç saat sonra ortaya çıkar, binadan ayrıldıktan sonra düzelir.

Sigara da etkili


Zamanımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz ortak yaşam alanlarında sağlımızı olumsuz yönde etkileyen faktörler biri de sigaradır. Sigara da, pek çok zararlı uçucu bileşiğin bina havasına yayılmasına ve böylece iç ortamın daha da kirlenmesine yol açar.

Bakteri, virüs ve küf mantarları, polenler, böcek gibi hayvanların çıkartıları ise, binanın biyolojik olarak kirlenmesine sebeptir.

İşte alınacak önlemler


Hasta bina sendromunu engellemek için alınabilecek çeşitli önlemler vardır. Örneğin, havalandırma sistemlerinin sık sık temizlenmesi ve filtrelerinin değiştirilmesi, bina içinde sigara içilmesinin yasaklanması, hava temizleyici cihazlardan yararlanılması bu tedbirlerden bir kaç tanesidir.

Fayanslardaki rutubetli bölgelerin değiştirilmesi, halıların yine nemden arındırılması önemlidir. Sendromla ilgili şikayetler devam ettiği takdirde mutlaka bir uzman yardımı almanız gerekmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder