21 Mayıs 2017 Pazar

HARDALIN VE HARDAL YAĞININ FAYDALARI

HARDALIN VE HARDAL YAĞININ FAYDALARI


sağlıkiçin.org olarak sizler için hardalın ve hardal yağının yararları hakkında bilgilendirmek ve kullanımının nasıl olduğunu öğretmek için yazı hazırladık. Umarım sizler için faydalı olur.

Hardal Nedir


Hardal, turpgiller (Brassicaceae) familyasından tohumları baharat olarak kullanılan sarı çiçekli otsu bir bitkidir.
On kadar farklı türü olmasına karşın üç ana türü genelde baharat olarak bilinir ve kullanılır. Bunlar: Beyaz, siyah ve kırmızı hardaldır. Kırmızı hardal Hint hardalı olarak da adlandırılır.Hardalın Faydaları Ve Özellikleri


Hardal (sinapis) : Turpgillerden bir bitki olan hardalın yetiştiği yer Akdeniz havzasıdır. Sarı veya beyaz çiçeklidir. Tohumlarında eterik yağ vardır. İki çeşidi vardır.
Siyah hardal: Çiçekleri sarı, meyvesi dört köşeli, kısa ve sivridir. Tıp alanında göğüs hastalıklarında kullanılır.
Beyaz hardal: Soluk kırmızı veya beyaz çiçeklidir. Taneleri, siyah hardalınkinden daha büyüktür. Tıp alanında kullanımı sınırlıdır ve siyah hardal tercih edilir. Tesirli maddesi “potasium mir onat” ve “sinigrin”dir.
Hardal ruhu: Ilık suya, dövülmüş hardal tohumu konularak elde edilir. Çok tahriş edici bir maddedir. Deriyi kızartır ve yakar.
Hardal kâğıdı: Hardal tozunun, kauçuk mahlûlü aracılığıyla kâğıda yapıştırılması ile elde edilir. Bu kâğıt ılık su ile ıslatılıp, hardallı tarafı cilde tatbik edilir.
Hardal banyosu: Temiz bir tülbentin içine 150 - 500 gram hardal tozu konur. Çıkın yapıldıktan sonra banyo suyuna konur. Hardal kâğıdı, keten tohumu lapası veya hardal banyosu 10-15 dakikadan fazla uygulanması sakıncalıdır.
Hardal banyosu:5 lt ılık su içine 7-10 damla hardal damlatılır ve bu su ile ayaklar banyo yapılır.Ayaklarda kızartı meydana gelince banyo işlemi bitirilmelidir.

Hardalın Faydaları


* Beyne veya akciğerlere kan hücum etmesi hallerinde yararlıdır.
* Bronşit ve zatürreeden doğan şikâyetleri giderir.
* İç organlarda biriken kanı dışarı çeker.
* Sofrada kullanılan hardal ise hazmı kolaylaştırıp, kabız olmayı önler.

Hardal Yağının Faydaları


*İştah açıcıdır ve sindirim sistemini dengeler.
*Akciğer zarı iltihabında kullanılır.
*İç organlarda biriken kanı dışarı atar.
*Göğsü yumuşatmaktadır.
*Öksürüğe kesicidir ve boğaz ağrısına iyi gelmektedir.
*Haricen; hardal banyosu tahris edici olduğundan kanı cilde çekmek ve ağrı kesmek maksadıyla kullanılmaktadır.

Hardal Yağının Kullanımı


*1 damla Hardal Yağı; bir çay bardağı dinlendirilmiş su içine damlatılarak günde 2-3 kez kullanılır. Bu uygulama haftada 1-2 kez yapılabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder