22 Mayıs 2017 Pazartesi

Güzelliğinizi Kışın Etkilerinden Koruyun


Kışın Etkilerinden KorununÖzellikle ciltte oldukça belirgin problemlere yol açan kış mevsimi, vücudunuzun zarar görmemesi ve soğuktan korunması için kimi ekstra önlemler almanız gereken bir zaman dilimidir.Bundan dolayı güzelliğinizi kış mevsiminin etkilerinden korumak için yapmanız gerekenleri sıraladık.


Cildinizi kışın etkilerinden koruyun  • Duş almadan önce, vücudunuzu Hindistan cevizi yağı ile iyice ovun ki kuruluk ve çatlakları önleyin.
  •  Küveti dolduracağınız zaman suyun içine vücut yağı, badem ya da jojoba, ekleyin. Bu yıkanırken kaybedeceğiniz vücut nemini telafi edecektir. Ayrıca vücudunuzu dinlendirmeye de yarar. Çok sıcak su kullanmaktan kaçının.
  • Banyodan sonra, kendinizi yumuşak bir havlu yardımı ile yavaşça kurulayın. Cildinize zarar verecek ve tahriş edecek sert hamlelerden kaçının.
  • Kış sezonunda cildinizin her zamankinden çok nemlendirilmeye ihtiyacı vardır; bu yüzden nemlendiricinizi yağ bazlı olmasına dikkat edin ve her duştan sonra sürmeyi ihmal etmeyin. Nemli cilt emilimi kolaylaştırır.
  • Düzenli ve besleyici bir beslenme şeklinin faydası çok olacaktır. Bol bol su için ve meyve yiyin.


Dudaklarınızı kışın etkilerinden koruyun


  • Soğuk hava ve rüzgar, dudaklarınızdaki nemi yok eder ve onların kurumasına sebep olur. Mutlaka dudak nemlendiricisi kullanın.
  • Yatmadan önce dudaklarınıza Ghee (Hindistan’da manda sütü yağını eritip kaynatarak yapılan sadeyağ) ya da vazelin uygularsanız, dudaklarınızın nemlenmesini ve doğal olarak yumuşamasını sağlarsınız.
  • Dudaklarınızı emmekten ya da ısırmaktan uzak durun.


Saçınızı kışın etkilerinden koruyun


Soğuk hava saç kurumalarına da zemin hazırlar. Her hafta yada en azından iki haftada bir saçlarınıza zeytinyağı ile masaj uygulamasında bulunun. Zeytinyağı saçları nemlendirmekte gerçekten çok etkilidir. (Soğuk olmayan zeytin yağını saçlarınızın uçlarından başlayarak yavaşça yukarı doğru çıkarak sürün ve sonra 10-15 dakika boyunca yumuşak hareketler ile masaj yapın. Daha sonra sıcak suya batırıp iyice sıktığınız bir havluyu saçlarınıza sarıp 5 dakika da bu şekilde bekleyin. Buhar, yağın saç köklerine daha etkili nüfus etmesini sağlayacak. Saçlarınızı yıkadıktan sonra, iyi bir krem kullanmayı ihmal etmeyin.)
Saçlarınızı havlu ile yumuşak şekilde sarabilirsiniz, ancak havlu ile kurulamaktan kaçının. Bu dökülmeye sebep olabilir.
Saçlarınızın doğal şekilde kurumasını sağlayın. Fön kullanırken ise çok fazla yaklaştırmayın.
Dışarı çıkarken saçlarınızın soğuk hava ile direk temasını mümkün olduğunca önleyin. Şapka ya da bere kullanacak iseniz, bunlardan önce ipek bir eşarpla sarmanız yumuşaklığını ve nemini korumanıza yardımcı olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder