21 Mayıs 2017 Pazar

Gripten Yeşil Biber Yiyerek Korunun


Yeşil Biberin Faydaları


Uzmanlar, gripten yeşil biber ve ağız sütü tüketilerek korunulabileceğini bildirdi.Gribal enfeksiyonun sıklıkla havaların soğumaya başladığı bahar ve kış aylarında geçiş mevsimlerinde ortaya çıkmaktadır ve gribin ''hapşırma, kırgınlık, bitkinlik, burun akıntısı, halsizlik ve vücudun çeşitli yerlerinde ağrılar'' gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Gribin bazı insanlarda daha ağır gerçekleşebilmekte ve baş bir çok ağrıya sebep olmaktadır. Gribal enfeksiyonun viral bir enfeksiyon olduğunu belirten uzmanlar ;soğuk algınlıklarıyla ortaya çıkan gribal enfeksiyon için toplumda ''grip'', ''gribal enfeksiyon'' ve ''nezle'' terimlerinin kullanıldığını vurgulamaktadırlar.Nezlede burun akıntısı ve hapşırma görülmesine rağmen gripte burun akıntısı görülmediğine dikkati çeken uzmanlar ;gripte nezleye göre daha yüksek bir ateş, nefes darlığı ve öksürük dikkat çeken unsurlar arasında yer aldığını belirtmektedirler.Vucüt Direncini Arttıran Yiyecekler


Gribal enfeksiyondan korunmak için özellikle soğuk algınlığına bağlı vücut direncini düşüren durumlardan kaçınılması gerektiğini belirten Altaş, soğuk algınlığıyla vücut direnci düştüğü zaman gribin toplumda kolaylıkla diğer insanlara bulaşacağını bildirdi.Toplumda çok yaygın olarak görülen grip, toplumun özellikle çalışan kesimlerinde iş kaybına, ekonomik kayıplara yol açan bir durumdur.

Gripten Korunma Yolları


Gripten korunmak için vücut direncini yükseltmek en önemli tedbirlerdendir. Vücut direncini yükseltmek için C, A vitamini yönünden zengin olan gıdalar tüketilmelidir. Özellikle turunçgiller, yeşil biber, kuşburnu gibi gıdalar grip açısından önleyici gıdalar arasındadır. Bunun dışında, toplumlarda kullanılan ancak son yıllarda terk edilen hayvanların ilk sütü tüketilmelidir. Buzağı doğduktan sonra sığırların verdiği ilk süt 'ağız sütü' olarak bilimektedir ve globulinler yönünden zengin ve vücut direncini yükselten önemli bir gıda maddesidir.

Vücut direncini yükseltmek için portakal, mandalina, limon, havuç, greyfurt, yeşil biber, ve ağız sütü tercih edilmelidir. Ancak özellikle gripten korunmak için C vitamini bakımından çok zengin olan yeşil biber ile A vitamini bakımından zengin olan ağız sütü tüketilmelidir

Grip Aşısının Önemi


Gribal enfeksiyon için kullanılan ilaçlara da dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar özellikle yaşlıların ilaç kullanmadan önce doktora mutlaka danışması gerektiği bildirmektedirler. Gribal enfeksiyon özellikle diyabeti, kalp, akciğer hastalıkları olanlarda ölüme kadar gidebilecek ağır etkiler bırakmaktadır. Bundan dolayı bu tür vakalar için grip aşısını tavsiye etmektedirler. Bildiğiniz gibi grip aşısı, bir önceki yılın grip virüsleriyle hazırlanmış bir aşıdır. Mevcut sene içerisinde de büyük oranda etkilerini göstermektedir. Yüzde 100 etkili olmasa bile yüzde 70'ler civarında olan bir etki azımsanmayacaktır. Kişilerdeki mevcut kalp, akciğer rahatsızlıklarının ağırlaşmaması açısından aşı yaptırmak önemlidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder