27 Mayıs 2017 Cumartesi

Gripten Korunmak İçin Basit Yöntemler


Sık sık ellerinizi yıkayarak Gripten Korunun


Sonbaharın gelmesi ve havaların aniden soğumasından kaynaklanan birçok vatandaşın yakalandığı grip hastalığına karşı uzmanlar uyarılarda bulundu. Havaların soğumasıyla grip mevsiminin geldiğini bildiren uzmanlar, hastalığa yakalanmak istemeyen vatandaşlarınönlemlerini bir an önce alması gerektiğini vurguluyor. Gribin en yaygın bulaşma sebebinin ortak kullanılan eşyalar olduğunu kaydeden uzmanlar, hastalıktan korunmanın en etkili yönteminin gribe karşı aşı olmak olduğunun altını çiziyor. Uzmanlar, gripten korunmak isteyen vatandaşların gün içinde sık sık ellerini yıkaması gerektiğini ifade ediyor.

Grip Aşısı

Uzmanlar , grip ve grip aşısı hakkında editörlerimize bilgi verdi. Havların soğuması ile birlikte grip mevsiminin geldiği uyarısında bulunan uzmanlar, hastalığın mikrobu taşıyan kişilerin öksürmesi ve hapşırması ile havaya yayılan mikroplar ve doğrudan temasla bulaştığını söyledi. Genellikle 1-2 hafta içinde hastalıkta iyileşme görüldüğü aktarılırken, hastalığın özellikle diyabetli, yaşlı, solunum sistemi ve kalpte kronik hastalığı olan kişilerde daha da ağır seyredebileceğini söylendi.

Gribin bir virüs hastalığı olduğu için antibiyotik ilaçların tedavide işe yaramayacağının altını çizen uzmanlar, hastalara bol bol sıvı almaları ve dinlenmeleri uyarısında bulundu. Hastalıktan korunmanın en etkili yollarından bir tanesinin de virüsten uzak durmaktır. Gripten korunmada gripli kişilerle temastan kaçınılması, ellerin sık sık yıkanması (örn. tokalaşma sonrası), kapalı kalabalık ortamlardan kaçınılması ve grip aşısı önerilir.

6 AYDAN KÜÇÜK ÇOCUĞA GRİP AŞISI YAPTIRMAYIN


Grip virüsünün sürekli tip değiştiren bir virüs olduğunu söyleyen uzmanlar, Dünya Sağlık Örgütü’nün her yıl o sene sık görülen virüs tiplerini belirleyerek buna göre aşı hazırladığını dile getirdi. Grip aşısının uygulandıktan 10-15 gün sonra etkisini gösteriyor. Bu nedenle sonbahar başlarında yapılması önerilmektedir. Tüm kış boyunca yapılmasının bir sakıncası yoktur, erken yapılmasının nedeni, bağışıklığın bir an önce başlamasının sağlanmasıdır. Bu arada, çoğunlukla koruyucu olsa da grip aşısı yapılması, kişinin o yıl asla grip olmayacağı anlamına gelmez. Aşının koruyuculuğu, yüzde 60-80 arasında değişmektedir. Ayrıca grip aşısı gribe benzer diğer hastalıklardan (nezle gibi) korumamaktadır.

65 yaş üzerindeki insanlar, astım bronşit gibi hastalık taşıyanlar, kronik kalp ve damar hastaları ile şeker hastaları ve kan hastalığı taşıyanların grip aşısını mutlaka yaptırması gerektiğini ifade eden uzmanlar, 6 aydan küçük çocuklara grip aşısının kesinlikle yapılmaması gerektiğini söyledi. Ayrıca uzmanımız, “Aşı, tavuk yumurtasında hazırlandığından yumurta alerjisi olanlara, aşının içeriğine alerjisi bulunanlara, Guillain-Barré Sendromu adı verilen nörolojik bir hastalığı olanlara ve 6 aydan küçük bebeklere uygulanmamalıdır. Grup aşısı yapılacağı zaman ateşli bir hastalık geçirmekte olanların da, rahatsızlıkları düzelene kadar aşıyı ertelemesi önerilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder