26 Mayıs 2017 Cuma

Göz Tansiyonu ve Belirtileri


Göz Tansiyonu En büyük göz  rahatsızlıklardan biri olan glokom yani göz tansiyonu genelde önemli bir belirti göstermese de düzenli yapılan göz muayeneleri ile belirlendiği takdirde tedavisi gerçekleşebiliyor

Göz tansiyonu erken dönemde herhangi bir belirti vermez. Hastalık yavaş ilerlediğinden ve çevreden merkeze doğru bir kayıp olduğundan belirli bir görme alanındaki kayıp hissedilmez. Erken teşhis ile glokomun ilerlemesinin önü alınabilir. Fakat bunun için iyi bir göz muayenesi şarttır.


Göz Tansiyonu ve Belirtileri


Göz tansiyonunun nadir görülen türünde bulantı, kusma, ağrı, görme bulanıklığı belirtileri verebilir. Açı kapanması göz tansiyonu dediğimiz bu türü hastaların az bir kısmını oluşturduğu için, diğer göz tansiyonu hastalarında bu tür belirtiler çok ortaya çıkmayabilir.

Kronik açık açılı glokom adı verilen en sık görülen glokom çeşidinde genellikle belirgin bir belirti yoktur. Yakınlarında glokomlu bir hasta olan kişiler, gözlerinde yorgunluğa bağlı hafif bir ağrı, kanlanma gibi şikayetleri olduğunda hemen bunun glokom (göz tansiyonu) belirtisi olabileceğini düşünürler. Bu kişilerin şüpheden kurtulmaları için göz muayenesi olup göz tansiyonlarının ölçülmesi doğru olacaktır.

Glokomda, bazen gözde hafif ağrılar oluşturur, günün bazı saatlerinde bulanık görmeler gibi belirtiler verebilir. Fakat çoğunlukla hiçbir belirti vermez.

En sık rastlanan açık açılı glokom en az belirti veren glokom halidir. Görmede belirgin azalma ve ağrı hissedilmediğinden bu glokom fark edilmeye bilir.

 Göz Tansiyonu Tedavisi


Sabahları belirginleşen baş ağrısı; geceleri ışık etrafında ışıklı halkalar görme kapalı açılı glokom tipinin belli başlı belirtileridir. Bu nedenle, hastalığın erken teşhis edilmesi ancak 45 yaşın üstünde olan kişilerin bir göz uzmanı tarafından yapılan rutin göz muayenesi taraması ile gerçekleşebilir

Göz tansiyonu ani olarak yükseldiğinde oldukça çarpıcı semptomlar yaşanır. Gözde ve göz arkasına yayılan şiddetli, delici tarzda bir ağrı, bunun yanında görme bulanıklığı, cisimlerin etrafında renkli haleler görme, bulantı ve kusma en belirgin belirtiler arasındadır

Genellikle ani göz tansiyonu yükselmesi ile karşılaşılan hasta sayısı oransal olarak azdır. Asıl büyük grupta göz tansiyonu yavaş yavaş yükselir ve göz, bu artışa uyum sağlar, yani ağrı oluşmaz.

Hastalık herhangi bir belirti vermeksizin yıllar boyu ilerlemeye devam eder. Belirtiler başladığında ise çoğu kez geç kalınmış olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder