21 Mayıs 2017 Pazar

Gizli şeker nedir?

Gizli Şeker (pre-diyabet)Nedir


Uzmanlar, halk arasında ‘gizli şeker’ olarak adlandırılan durumun, normal glukoz dengesi ile diyabet arasındaki metabolik durumu ifade ettiğini belirtiyor. Eğer bir kişinin kan şekeri düzeyi normalden yüksek olmasına karşın diyabet tanısı koymaya yeterli değilse gizli  şeker durumu va demektir. Diğer adıyla kişide pre-diyabet durumu vardır.Gizli Şeker Tanısı


Normalde açlık plazma şekerinin 110 mg/dl olması gerekmektedir. Açlık plazma şekerinin 110 mg/dl’nin üzerinde fakat 140 mg/dl’nin altında (yeni kriterlere göre 126 mg/dl) olması, bozuk glukoz toleransı olarak tanımlanmaktadır.Benzer şekilde şeker yükleme testi yapılan kişilerde ikinci saatteki plazma, glukoz düzeyinin 140 mg/dl’nin üzerinde, fakat 200 mg/dl’nin altında olması da bozuk glukoz toleransı olarak adlandırılır.

Bu durumdaki kişilerin gün boyu kan şekerleri normaldir ve diyabetin klasik bulguları görülmez.Aynı zaman da pre-diyabet olan hastalarda, Tip 2 diyabet için en riskli grupta olduklarından yaşam biçimlerini yeniden düzenlemeleri ve özellikle beslenme alışkanlıkları düzenlenmelidir.

Gizli Şeker vs Karbonhidratlar


Beslenmede en önemli denge karbonhidratlarda olmalıdır.Karbonhidrat kaynaklarının öğrenilerek dengelenmesi gerekmektedir. Kompleks karbonhidratların şekere parçalanma hızının daha yavaş olduğundan kan şekerini daha yavaş yükseltir. Basit karbonhidratlar: çay şekeri, reçel, bal, marmelat, pekmez, hazır meyve suları, pasta, kek, şekerli bisküvi, çikolata, helva gibi besin öğeleridir. Kompleks karbonhidratlar: Sebze, meyve(mümkün olduğu kadar kabuklu yenmeli), tam tahıllı ekmek, kabuklu pirinç, bulgur pilavı, makarna, çorba, kuru baklagillerdir. Ve ayrıca bu gıdaların bazılarında protein, mineraller bolca bulunması daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder