26 Mayıs 2017 Cuma

Geniz Eti (Adenoid Vejetasyon)Geniz Eti Nedir (Adenoid Vejetasyon)Burunun gerisinde geniz denilen  bölgede yerleşmiş bağışıklık dokusudur. Bu dokular, normal koşullarda vücudun enfeksiyonlara karşı etkili koruma sağlar.

Geniz eti görülür mü ?
Hayır, normalde geniz etleri görülmez. Ancak özel muayene yöntemleri ve tetkiklerle görülebilir ya da görüntülenebilirler. Geniz eti her çocukta bulunur ancak büyüdüğü veya iltihaplandığı zaman biz hissederiz.

Geniz etinde büyüme veya iltihaplanma ne gibi belirti verir ?


Burundan soluk alırken zorlanma, ağız açık uyuma, ağızdan soluma, genizden konuşma, horlama, hırıltılı soluma, ağız kuruluğu, burun tıkanıklığı ve akıntısı, uyku bozuklukları, uykuda kısa süreli solunum durması, uykudan sıçrayarak uyanma, sık yineleyen orta kulak iltihabı gibi belirtiler geniz etinin büyüdüğünü veya iltihaplandığını gösteren belirtiler arasındadır.

Her geniz eti ameliyat edilir mi ?


Hayır geniz etleri çok problem olmadıkça ameliyat edilmez. Ancak yukarıdaki belirtilerden bir veya birkaçı varsa gecikmeden bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına danışılmalıdır. Doktorunuzun iltihap düşünmesi durumunda ilaç önermesi tabiidir. İlaçla tedavi yakınmaları ortadan kaldırabilir ancak büyüme engellenemez ve belirtiler yineleyebilir. Bu durumda ameliyat bir süre sonra yine söz konusu olabilir.

Geniz Eti Ameliyat edilmeden küçülmez mi ?


Tedavi ile belli oranda küçülebilir. Ayrıca, ergenlik döneminden sonra da boyutları kendiliğinden  küçülebilir.


Geniz Eti Ameliyatı için uyutmak gerekli mi ?


Tabi ki de geniz eti ameliyatında uyutulmak şart. Geniz eti alınması (Adenoidektomi) ameliyatı günümüzde yalnızca genel anestezi altında uygulanır. Cerrahınız bu konuda sizi aydınlatacak ve bu işlem için bir Anesteziyoloji uzmanı tarafından konsülte edilmenizi önerecektir.

Geniz eti ameliyatı riskli bir ameliyat mıdır ?


En küçük operasyonun bile riski olduğunu düşünmekte fayda var. Bu risk anestezi riski olabildiği gibi ameliyata ait riskler de olabilir. Ancak günümüzde anestezi ve cerrahide ki teknik gelişmeler bu konudaki riskleri yok denecek boyutlara indirgemiştir.


Çocuğumda ameliyat izi kalacak mı ?


Bu ameliyat ağız içinden gerçekleşeceği için hiçbir kesi izi olmayacaktır. Kısa bir süre sonra evinize gidebilecek ve çocuğunuz için bir kısıtlama yaşanmayacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder