26 Mayıs 2017 Cuma

Fazla kilolara ölüm


Fazla Kilolarınızdan Kurtulun

“Göbeklendim”, “Fazlalığım var” gibi cümleler kuruyorsanız işte size mükemmel önerileri.

Fazla kilolardan kurtulmak, her zaman formda görünmek için hayatımız boyunca uymamız gereken kurallar bulunur. İşte, hayalinizdeki kiloya ulaşmak için uygulanması son derece basit olan bu kurallar ancak bizim derleyebildiğimiz ölçüde.2 ayda bir Vücut analizi yaptırın


Analizden kastımız vücut ve gıda analiziniz. Vücut analiziniz, size fazla olan yağ ve diğer doku bileşenlerinizin miktarları hakkında net bilgiler verir, kendinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Gıda analizi testi ile metabolizmanızı yavaşlatan yiyecekler tespit edilir ve veriler doğrultusunda da beslenme içeriğinizi ve disiplininizi yeniden düzenleyerek, daha kolay ve sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Check-Up Yaptırın  • Sağlığınızı, hastalanmadan önce koruma altına alın.
  • Kan değerlerinize; açlık kan şekeri, HDL (iyi kolesterol), LDL (kötü kolesterol), ailenizde guatr varsa tiroid hormonlarınıza baktırın.
  • Sodyum, demir, B12 gibi vitamin ve mineral yetersizliklerinizin olup olmadığını öğrenin.


Geçmiş diyetlere Göz Atın

Ergenlikte, gebelikte, hareketsiz dönemlerinizde, menopozda aldığınız kiloları aklınıza getirin. Kendi başınıza veya yardım aldığınız bir kurumla ne kadar zamanda ne kadar kilo verip, bunun ne kadarını koruyabildiğinizi kaydedin. Şok diyetler, kısa zamanda verilen ve korunamayan kilolar; metabolizmanızın yavaşladığını işaret eder. Sağlıklı bir diyetle, ayda 2-4 kilo vererek hedeflediğiniz kiloya ulaştıktan sonra, bunu minimum 6 ay korumak hedefinizi kalıcı kılar.
Haftada bir kez tartılın

Ama yalnızca bir kez tartılın. Her gün tartıya çıkmak, özellikle diyet yapan veya kilo problemi olan kişilerde ruhsal çöküntülere sebep olur ve beslenme programlarını olumsuz yönde etkiler.


Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin ve Kilo Verin  •  Gün boyunca hangi saatlerde yemek yediğinizi tespit edin.
  •  Hafta sonu değişen alışkanlıklarınızın olup olmadığını not edin.
  •  Akşamları en son hangi saatte, neler yediğinizi düşünün.
  •  Hazırladığınız listeye yediklerinizin miktarlarını yazın. Tüm bunlar, gün içinde farkında olmadan neyi ne kadar çok yediğinizi, hangi besin grubundan yetersiz beslendiğinizi, kısacası yanlış alışkanlıklarınızı ortaya çıkaracaktır.


Gece tatlı krizi tutarsa


Bu durum kan şekerinizin düşme eğiliminde olduğunun göstergesidir. Bir an önce kan şekerinize baktırın. Ayrıca gece mutfakta ne bulursanız yemek yerine, başucunuza kuru meyve ve fıstıktan oluşan küçük bir tabak edinin. Hem kan şekerinizi dengeler, hem de kaçamağınızı ucuza kapatmış olursunuz.;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder