27 Mayıs 2017 Cumartesi

Evde Spor Yaparken Dikkat


Bazı insanlar evde spor yaparken bazı hatalar yapmaktadır. Evde spor yapmak özellikle ev kadınları için son derece önemli bir konu olmasına karşın bizler evde spor yaparken dikkat etmeniz gereken hususlara değineceğiz. 

Evde Egzersiz 

Evde Spor Yaparken Dikkat
Evde egzersiz yapmak için ilk kural yemekten hemen sonra bu işi yapmamanız gerektiğidir. Uzmanlar,  insanların günlük yaşamında bazen spora ayrıca vakit ayırmadıklarının farkındalar  ve bu nedenle farklı arayışlara yöneldiğini belirtti. Sporun açık havada, doğada yapılmasının esas olduğunu ancak buna vakit bulamayanların evlerde spor aletleri kullanma yoluna gittiklerini belirten uzmanlar, son yıllarda bu alışkanlığın hızla arttığını kaydetti.  Evde egzersiz yapmak aslında sizi gözetimden uzak tutmaktadır. Bundan kaynaklı evde egzersiz yaparken bazı kuralların olması gerekir; esneme,hafif tempo ve ağırlaşan egzersiz eğitimi sırasıyla gerçekleşmelidir.  

Evde Egzersiz Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? 


Düzenli egzersiz yapmak, geniş yelpazede fiziksel, duygusal ve sosyal sağlık yararlarına sahiptir. Sağlıklı ve yaralanmadan kalmak için güvenli bir şekilde egzersiz yapmalısınız. Güvenli ve ağrısız ise, ona bağlı kalma olasılığınız daha yüksektir! Güvenlik sağduyuyu kullanmak, temel teknikleri anlamak ve bedeninizi dinlemek ile ilgilidir.   Fiziksel aktivite programına başlamadan önce bir check-up için doktorunuza danışın. Doktorunuz, fizyoterapistiniz veya yerel spor kulübünüz egzersiz yaparken güvende olmayla ilgili ipuçları sunabilir. Ayrıca evde egzersiz yaparken yaralanmaları önüne geçmek ve güvenli bir egzersiz yapmanızı sağlamak için aşağıdaki önerilerimize bakabilirsiniz. 

  • Vücudunuzun farkında olun. Belirli egzersizin sizi nasıl hissettirdiğini düşünün. Bir şey doğru hissetmiyorsa derhal durun ve rutininizi değiştirin.
  • Isınma ve soğuma ev egzersizinde çok önemlidir. Çünkü bir salona gittiğinizde yürüme vb. az da olsa fiziksel hareketlilik kazanma şansınız vardır. Başlamadan önce yavaşça uzanmayı deneyin ve spor ya da aktivitenin hareketlerinden geçin.  Temel esneme hareketleri yapmadan egzersizinize başlamayın.
  • Kendinizi hızlandırın Her hafta dinlenmek için en az bir kurtarma günü geçirin. Eğer acı çekiyorsanız, acı geçene kadar dinlenin.
  • Aşırı kilo verme riskini azaltmak için diğer sporları ve egzersizleri deneyin.
  • Bir eklem yaralanmaya eğilimli ise, egzersiz yapmadan önce çemberlemeyi veya bantlamayı düşünün. Daha da iyisi, yaralı bölgeyi güçlendirmek ve uygun bantlama teknikleri hakkında tavsiye almak için bir program almak için bir egzersiz fizyoloğu veya fizyoterapist görünün.
  • Hidratlı kalın. Her bir saatlik egzersiz için bir buçuk litre sıvı kaybedebilirsiniz; Bir seanstan önce, sırasında ve sonrasında su tüketin. 
  • Hava durumu farkında olun. Sıcak havalarda  dışarıda egzersiz yapın en azından o günü yürüyüşe ayırın. Mantıklı olun özellikle geceleri veya tenha yerlerde. Bir arkadaşınızı veya köpeğinizi alın, iyi aydınlatılmış alanlara tutun ve sürücülerin sizi görebilmesi için parlak veya hafif yansıtıcı giysiler giyin.
  • Kaslarınızı doğru bir şekilde kullandığınızdan emin olmak için tekniği en baştan sağlamaya çalışın.
Aşağıdaki yazımız ayrıca size yardımcı olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder