27 Mayıs 2017 Cumartesi

Evde Spor Yaparken Dikkat


Evde Spor Yaparken Dikkat


Sporu yemekten hemen sonra değil, yemekten iki saat sonra yapın!

Uzmanlar, yaptığı açıklamada, iş dünyasının hızına yetişmek gayesiyle çoğu kişinin spora zaman ayıramadığını ve bu nedenle farklı arayışlara yöneldiğini belirtti.
Sporun açık havada, doğada yapılmasının esas olduğunu ancak buna vakit bulamayanların evlerde spor aletleri kullanma yoluna gittiklerini belirten uzmanlar, son yıllarda bu alışkanlığın hızla arttığını kaydetti.

Evde sporun doğru yapılması halinde faydalı olabileceğinin altını çizen danışman uzmanımız, spora başlamadan önce muhakkak bir uzman kontrolünden geçilmesi, sağlık kontrollerinin yaptırılması tavsiyesinde bulundu.

Spor Yaparken Dikkatli Olun


Sonra uzmanımız, daha önce hiç spor yapmamış bir kişinin ilk olarak yavaş tempo ile spora başlaması gerektiğinin altını çizdi.

Sporun her branşında olduğu gibi evde yaparken de ısınma evresinin atlanmaması gerektiğinin altını çizen danışman uzmanımız, “Evde spor yapacak olan kişi önce yürüyüşle başlamalı. Kısa bir yürüyüşün ardından mutlaka germe ve kas egzersizlerini boyundan başlayarak ayak bileğini çalıştıracak şekilde yapılmalı. Tüm kas grupları ısındırılmalı” şeklinde konuştu.

Evde spor yaparken ısınma bölümünün 8-10 dakika olması gerekiyor.Daha sonra ilk 1 ay için 20 dakika yürüyüş ve koşu yaparak vücudun spor ritmine alıştırılması en akılcı olanıdır.

Vücut spora alıştıktan sonra tempo dereceli olarak artırılabilir. Zaten sporda ilk 20 dakikadan sonra yağ yakma işlemi başlar. Bunun için ilk etapta kilo vermeyi düşünmemek gerekir. Bu nedenle ilk 1 ayın ardından yine 8-10 dakika ısınma hareketleri yapıldıktan sonra tempo artırılabilir. Ancak bu dönemde de spor süresi ısınma evresi hariç 45 dakikayı geçmemelidir. Ayrıca 1 gün spor yapılıyorsa 1 gün ara verilmeli ve vücut dinlendirilmelidir.”
Danışman uzman bunların yanında, spor yaparken muhakkak uygun bir koşu ayakkabısının tercih edilmesi gerektiğini belirterek, “Evdeyim zaten diyerek çıplak ayakla veya çorapla koşu bandına çıkmak ağrılara veya sakatlıklara neden olabilir” diye ekledi.


YEMEKTEN İKİ SAAT SONRA YAPILMALI


Toplumda genellikle “sporun sabah erken saatlerde yapılması gerektiği” gibi bir inanış olduğunu var fakat böyle bir şey gerekli değil.

Sabah saatlerinde vücudun henüz kendini toparlayamaz. Spor, vücudun ritme uyum sağlayacağı zamanlarda yapılmalı. Sabah çok erken yapılmamalı çünkü sabah saatlerinde vücudun ısınması daha güç oluyor. Vücudun egzersize uyum sağlaması geç olduğu için kişi 30 dakikada alacağı verimi 50 dakikada ancak alabiliyor. Sabah 9 veya 10 gibi saatler uygun ancak bu da iş nedeniyle uygun değilse akşam yemekten en az 2 saat sonra spor yapılmak daha yararlı olacaktır.

Isınmadan hızlı spor yapmanın kalp, damar ve solunum sistemi bozuklukları ile kalpte ritm bozukluklarına yol açabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder