27 Mayıs 2017 Cumartesi

Erken Yaşlanmayı Önleme İpuçları


Erken Yaşlanmaya ÖnlemDepresyon  ve strese bağlı durumlar bir yandan kalp, damar, mide-bağırsak, beyin gibi organları etkilerken, bu sorundan organların en büyüğü olarak görülen derimiz de hasar görüyor.

Hayat koşullarının zorluğu, stresin, sıkıntı, gerginlik, anksiyete ve depresyon hallerinin gittikçe daha sık görülmesine neden oluyor. Diğer yandan stresli bir yaşam cildinize de zarar vermekte ve ciltte kırışıklıklara ,sarkmalara neden olabilmektedir.Erken Yaşta Cilt Kırışıklıkları ve  NedenleriStres ilk olarak “adrenalin” hormonunu yükseltiyor. Ardından “kortizol” yani stres hormonu artıyor. Bu süreç, deride “oksidasyon” denilen hücre ölümünü  başlatıyor ve hücre yenilenmesini sekteye uğratıyor. Strese bağlı ortaya çıkan deri hastalıkları ayrı tutulsa bile derinin normal çalışmasını ve deri yaşlanmasını artıran en önemli etkenin stres olduğu belirtiliyor. Diğer yandan erken cilt yaşlanmasının tek sebebi stres değildir. Stres ile beraber sigara ve alkol tüketimi , fazla güneşe maruz kalma, yetersiz beslenme ve cilt bakımındaki eksiklikler cilt sağlığının bozulmasına sebep olmaktadır.


Yaşanan “akut stres”in arkasından 2-4 ay sonra ani bir saç dökülmesi durumu da gözükmektedir. Ruhsal durumdaki değişiklik geçici ise dökülme birkaç ay sonra duruyor. Stresin sürekliliği durumunda dökülme aylarca devam ederek önemli miktarda saç kaybına sebep oluyor. Bunun sonucunda daha seyrek, cansız, uzaması yavaşlamış ve kalitesi bozulmuş saçlar gelişiyor. Ayrıca erken beyazlaşma meydana gelmesi ve beyazlaşmanın hızının artması da yine yaşanan strese bağlanıyor.

Diğer yandan stres diğer etkenler ile beraber melazma yani derideki renk hücreleri olan “melanosit”lerin fazla çalışmasına bağlı olarak cilt renginde lekelenmelere neden olmaktadır. Ayrıca ciltte  akne oluşumu başlar. Akne oluşumu ergenlik döneminde hormonal aktivitenin fazla olmasıyla ortaya çıkan bir tablo olmasına karşın, özellikle ileri yaşlarda stresle ilişkisinin çok fazla olduğu gözlemlenmektedir. Sıklıkla yüzde çıkan akneler , derinin bakımsız ya da daha yaşlı görünmesine sebep olurlar.

Akut ruhsal dalgalanmalar sürekli yeni lezyonların gelişmesine yol açıyor. Kaşınma isteğinin çok fazla olduğu bu tabloda kaşınılan yerlerde koyu renkli izler ve çukurcuklar gelişiyor.

Tüm bu etkenlerle berabe stres cilt kırışıklıklarına yol açmaktadır. Sinirlilik hali kaşlar arasındaki oluklaşmanın ve erken yaşlanmanın en büyük sebebi olarak görülüyor. Sinirli, agresif ya da mutsuz yüz hali kendini en çok kaşların çatılması ile gösteriyor. Stres hormonu deri ve deri altı dokusundaki kollajenin azalmasına sebep oluyor.

Yaşla birlikte giderek yok olan bu yapı taşlarının azalma hızı, stresle daha hızlı hale gelmektedir.. Bunun sonucunda erken yaşta başlayan ince kırışıklıklar gelişiyor ve bunlar yerini zamanla kalın  kalın çizgilere ve cildin yaşlı görünmesine sebep oluyor.

Cilt Kırışıklıklarını Nasıl Yavaşlatırsınız

Bu durum ile başa çıkılması için  en iyi önlem öncelikle ruh sağlığımızın iyiliğidir. Bu tüm organlarımızın düzgün çalışmasını sağlamakla kalmaz cildin de gençleşmesine yardımcı olur. Mutluluk hormonu salgılamak, kişiyi daha canlı, direnci yüksek, kansere ve yaşlanmaya eğilimi azalmış hücrelere sahip hale getiriyor.Yaşamlarını sıkıntı ve stresle geçiren insanların deri yaşı, yaşamlarını sakin ve mutlu geçirenlere göre daha yaşlı, mat, kuru ve lekeli olmasıyla dikkat çekiyor. Buna strese bağlı sigara içimi de eklenince deri daha da hızlı yaşlanıyor ve kişi olduğundan 10-15 yıl daha yaşlı görünebiliyor.

Diğer yandan moraliniz yüksek olduğu taktirde cilt bakımında antiagning ürünlerin kullanılması daha kolay hale gelecektir ve evde kendiniz hazırlayacağınız cilt maskeleri ile kırışıklıklara meyda okuyacaksınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder