21 Mayıs 2017 Pazar

ERKEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİ

Erkeklerde Saç Dökülmesi


Erkeklerde kadınlar kadar saç bakımına ve cilt bakımına önem vermeye başlamışlardır. Etkileyici bir görüntü günümüzde erkekler için de önemli. Akıp giden yıllara teslim olmak istemeyen erkeklerin en büyük kabusu ise ; saç dökülmesidir.

Pek çok erkek hayatının belirli dönemlerinde saç dökülmesi problemi ile karşılaşır ve bu durum yaş ilerledikçe artar. Yirmili yaşların sonlarında yaklaşık %12 erkek saç dökülmesi sorunu ile yüzleşir. Ellili yaşlarda ise erkeklerin genetik dökülme ve kellikle farklı derecelerde karşılaşma oranı % 50 gibidir. Bu duruma genetik faktörler rol oynadığı gibi, aksatılan saç bakımı, saçların çevresel etmenlerden fazla yıpranması ve hormonal bozukluklarda neden olabilmektedir. Ayrıca saç dökülmesinin psikolojik etkisi erkekler üzerinde farklıdır.Kimi kişiler saç dökülmesini önemsemezken bazılarında saçlarda oluşan en ufak incelme ve bir tutam saç kaybı  bile iş yaşamında ve sosyal hayatta bu  kişileri zora sokar ve hayatı çekilmez hale getirebilir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Sebepleri


Erkekte görülen saç dökülmesi sebeplerinin %90'nı genetik faktörlerden kaynaklıdır. Yani baba ya da anne tarafında bir yakın akrabasında dökülme problemi olan kişide saç kaybı yaşanma olasılığı daha fazladır. Gen geçişlerinin daha çok anne tarafında geldiği bilinse de bazı kişilerde sadece babada saç dökülmesi görüldüğü halde kendisinde de bu sorun ortaya çıkabilmektedir. Bunu yanı sıra yaşlanmaya , geçirilen kafa derisi operasyonlarına veya tiroid hastalıkları gibi bazı kronik hastalıklara bağlı olarak da saç dökülmesi durumu yaşanabilir. Fakat unutmamak gerekir ki  hem kadınlarda hem erkeklerde saç dmkülmesi günde 100 saç teline kadar nora-mal bir durumdur.

Saç dökülme tipleri, genel olarak dökülmüş alan ya da açık alan miktarı ile sınıflandırılır: Saçlarda, yan kısımlarda (şakak bölgesinde) yavaş yavaş başlayan açılmaya, tepe bölgesindeki incelme ve daha sonra da dökülme eşlik ederek sonuçta tüm tepe ,üst ve ön bölgeleri kapsayan bir açılma süreci gözlemlenmiştir.Erkeklerde Saç Dökülmesine Çözüm


Doktorların uyguladığı plastik cerrahi literatüründe iki adet tedavi yöntemi bulunmaktadır. İlaçsal ürünler ile gerçekleştirilen bu tedavilerin sonucunda saç dökülmesini biraz daha geciktirme olanağına sahip olabilirsiniz. Saçlarınızın özellikel genetik sebeplerde kaynaklı dökülüyorsa bunun önüne geçmek zor bir durumdur. Fakat bu tedavi yöntemleri ile genç yaşlarınızda kendi saçlarınızı muhafaza etmeniz sağlanabileceği gibi uzun bir süre saç dökülmesi sorunu yaşamanızı engeller. Bu tedavi ilaçlarından birisi direkt olarak kafa derisine uygulanan spreylerdir. İçerisinde bulunan çeşitli aminoasit maddeleri ile saç diplerinin geçici bir süre için sertleşmesini ve saçların dayanıklı olmasını sağlayacaktır. Buda saç dökülmesinde geciktirici bir etken olacaktır.

Diğer tedavi yöntemi ise ağızdan alınan haplardır. Bu haplar, testosteron hormonunun karşıtlığı olan dehidrotestesteron maddesi içeren haplardır. Bu haplar ile saçlarınızın dökülmesini engelleyebilirsiniz. Bu tedavi yöntemleri dışında sokaklarda yada televizyonlarda gördüğünüz hiçbir ürün, saç dökülmesine engellemez eğer saç dmkülmesi sorunu yaşıyorsanız mutlaka bir uzmana danışmalısınız ve bu şekilde ürün kullanmalısınız.

Ayrıca saçlarınızın dökülmemesi için saç bakımında doğal yağlar- jajoba yağı, badem yağı-kullanmalı ve saçlarınıza düzenli br şekilde bakım yapmalısınız. Ayrıca sedef, seberoit dermatit gibi rahatsızlıklar ile karşılaşılınca direk uzmana başvurmalısınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder