21 Mayıs 2017 Pazar

Erik


Eriğin ÖzellikleriEditörlerimiz sizler için eriğin özellikleri ve faydaları hakkında yazı hazırladık.

Erik Nedir


Çağlasını ilkbaharda, olmuşunu ilkbahardan sonbahara kadar ki dönemde ve kurutulmuş halini ise yıl boyunca severek yediğimiz Erik meyvesini veren Erik ağacı,Gülgiller olarak biliyoruz. Dünyanın pek çok bölgesinde yetiştirilen çeşitli erik ağaçları, ülkemizin hemen hemen her yerinde de yetiştiriciliği yapılmaktadır.
Erik meyvesinin olgunlaşma dönemleri göz önüne alınarak erikler; erkenci caneriği (P. cerasifera), yaz ortalarında olgunlaşan Japon ya da italyan eriği (P. salicina) ve ağustosta olgunlaşmaya başlayan Avrupa eriği (P. domestica) ana gruplarına bölünür. Bu gruplarda yer alan türlerdeki ağaçlar, 4-12 m. kadar boyları değişiklik gösterir. Erik ağaçları, türlerine göre sık ya da seyrek dallı; kimi türlerde dallar dikenli kimilerinde de dikensizdir.


Eriğin Faydaları
Okinavva’da, genellikle salamuradır ve macun kıva­mında tüketilir, sade bir şe­kilde pirinç ya da çaya eşlik eder. C vitamini olarak yeter derecede alçak gönüllüdür, ama kan damarlarını güçlen­diren, etkililiğini arttıran ilgi çekici unsurlarca zengindir, (bu elementler anthocyanes olarak adlandırılırlar). Erik, bağırsakları yumuşatıcı etkisiyle akıllarda yer edinmiştir.

Gerçekten, lifleri bol olarak sorbitol ve difansitelin gibi geçişi kolaylaştıran diğer bile­şikleri de birleştirir. Organik ekşiliği anti-asit; özellikle belirtmek gerekir ki bir asitliliğe bağlı ağrıların giderilmesinde de etkilidir. Sodyum olarak aşırı fakir, bu onu idrar sökücü ve iyi bir boşal-tıcı haline getirir. Başkalarında olduğu gibi iyi bir mineral taşıyı-cısıdır en azından. İyi bir anti-aging kaynağıdır.

Günlük yemek olarak 2 fikir


  • Çok ince rendelenerek balık dilimlerinin üzerine ….
  • Ve bütün meyveler gibi doğal halde, salata olarak veya ta­vada hızlıca çevirerek.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder