30 Mayıs 2017 Salı

En Eski Hastalık Hakkında Ne Biliyorsunuz?


Verem HastalığıHala dünyanın en yaygın ve ölümcül hastalıklarından biri olan verem bulaşıcı olmasından kaynaklı ciddi bir vakadır.
Ocak ayının ilk haftası, Verem hakkında bilinçlendirmek amacıyla her yıl 'Verem (Tüberküloz) Haftası' olarak değerlendiriliyor. Verem, 'mycobacterium tuberculosis' mikrobunun bulaşmasıyla oluşan, genellikle akciğerlere yerleşen ancak lenf bezleri, kemikler, böbrekler, karın ve beyin zarlarında da görülebilen ve hava yoluyla yayılan öldürücü fakat tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Dünya Sağlık Örgütü 2009 Küresel Tüberküloz Kontrol Raporu'ndaki verilere göre Türkiye'nin olgu bulma hızı yüzde 76, tedavi başarısı ise yüzde 91 seviyelerinde seyretmekte. Bilinen en eski hastalıklardan birisi olmasına; nedeninin kesin olarak bilinmesine; 50 yıldır tedavisinin mümkün ve korunulabilir bir hastalık olmasına rağmen, dünyada en yaygın ve ölümcül bulaşıcı hastalıklardan biri olmaya devam etmektedir. Acil Sağlık Hizmetlerinden Sorumlu Direktör Dr. Barış Mutluer yılda üç milyonu aşkın kişinin tüberküloz sebebiyle hayatını kaybettiği verem hastalığı ile ilgili bilgi veriyor…Verem Nasıl Bulaşır?


Hastalığa neden olan mikrop veremli hastadan sağlam kişiye, hava yoluyla (damlacık enfeksiyonu yoluyla) geçerek yayılır. Çok daha ender olsa da hastalık sığır sütünden de geçmektedir.

Veremin Beliritileri

Hastalık, sinsi ve yavaş ilerler. Hastalar genellikle aylardır devam eden halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, hafif ateş, geceleri terleme ve kuru öksürüklerin kesilmeme durumu ile vuku bulmakla beraber doktora danışılması ile ortaya çıkar.  Zamanla bunlara  balgam çıkarma da eklenir. Balgamda kan da gelebilir. Akciğer dışı organ tüberkülozlarında, hastalığa tutulan organla ilişkili yakınmalar bulunabilir. Örneğin idrarla ilgili şikayetler (kırmızı idrar yapma, idrar yaparken yanma vb.), boyunda lenf bezelerinin büyümesi gibi.

Veremden Korunma Yolları


Veremden korunmak için artık günümüzde aşı kullanımı yaygındır. İki aylıkken ve yedi yaşında verem aşısı uygulanır. Çevresinde veya ailesinde verem hastası olanlar kontrol altında olmalı, gerekli tetkikler yapılmalıdır. Hastalığın bulaşmaması için bir müddet ilaç da kullanabilir. Düzenli yaşam, sigara, alkol, madde bağımlılığının bırakılması, temizliğe önem vermek, yeterli beslenme hastalığın kontrol altına alınması ya da başlamaması için önemlidir. Verem hastalığı tekrar nüks edebilir bundan kaynaklı devamlı koruma önemlidir.

Her Verem Hastası Veremi Bulaştırır Mı?


Balgamında mikrop bulunan, hastalığı yaygın olup öksüren hastalar daha çok bulaşmadan sorumludur. Akciğer dışı organ tüberkülozu olanlar, en az 15 gündür tedavi almakta olanlar bulaştırıcı etkiye sahip değildirler.

Veremin Kuluçka Dönemi


Mikrobun bulaşmasından itibaren hastalığın ortaya çıktığı süre kişiden kişiye çok farklılık gösterir. Mikrobu alan kişide bazen 1–2 ay; bazen bir kaç yıl, bazen de onlarca yıl sonra hastalık gelişebilir veya hiç gelişmeyebilir. Bundan kaynaklı herhangi bir belirti ile karşılaşılırsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Verem(Tüberküloz) Tedavisi


Verem hastalığının tedavisinde kullanılan yöntem ilaç tedavisidir. Fakat hastanın da yapması gerekenler vardır. Beslenmeye dikkat etmeli, bağışıklık sistemini güçlü tutmalı (C vitamini bunun için çok önemlidir) ve iyi dinlenmesi gerekir. Verem tedavisi uzun sürelidir ve doktor gözetiminde olmak gerekir. Doktor isterse tedavi süresini uzatabilir. İlaçlar genelde birden fazladır. Çünkü bakteriler tek bir ilaca karşı direnç gösterebilirler. Verem hastalığında önemli olan erken tanı ve tedavi sürecinin erken başlamasıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder