21 Mayıs 2017 Pazar

El yıkama sabununda büyük tehlike

Antibakteriyel sabunlarda mikropları önlemek için kullanılan triklosan maddesinin kas fonksiyonlarını ve iskelet yapısını karşı zararları olduğu bilinmektedir.
Bir çok kalitesiz ve ucuz sabun bu zararlı etkileri arttırmaktadır.
Sabundaki Tehlike

Mikrop bulaşmasını önlemek veya azaltmak için özellikle antibakteriyel sabunlar, diş macunları, deodorantlar, tıraş losyonları ve kozmetik ürünlerinin içine katılan maddeler sağlık sorunlarının ortaya çıkışında rol oynadığını göstermektedir.Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara sonucu hayvanlar üzerinde yapılan deneyler ile triklosan maddesinin etkileri test edildi. Triklosana maruz bırakılan farelerde kalp fonksiyonlarında 20 dakika içinde yüzde 25 ve kol kavrama kuvvetinde 1 saat süreyle yüzde 18 azalma olduğu belirlendi.

Bu balıklar 7 gün süreyle triklosan bulunan suda bulundurulduklarında yüzme aktivitelerinin hem normal yüzmede ve hem de yırtıcı bir hayvan tarafından tehdit edildikleri durumu taklit eden yüzme testinde kontrol grubuna göre önemli ölçüde azaldığı belirlendi. Bu maddenin her evde yaygın olarak bulunduğu  ve her tarafa yayılmış durumda olduğuda tespit edilmiştir. Havyanlar üzerinde yapılan bu araştırma bu maddenin insanlar üzerinde de aynı etkiyi yapabileceğini kanıtlıyor. Kalp-damar hastalıkları uzmanları ; hayvanlardaki etkilerin aynısı insanların yaşamasının kesin olmadığını fakat araştırmada triklosanın kalp kası fonksiyonlarını etkilediği belirgin şekilde ortaya konulduğunu bildiriyorlar. Uzmanlar triklosan içeren ürünlerin kullanımında dikkatli olunması tavsiyesinde bulundu.

Triklosan nedir?


Triklosan, mikrop bulaşmasını önlemek veya azaltmak için özellikle antibakteriyel sabunlar, diş macunları, deodorantlar, tıraş losyonları, kozmetikler ve başka pek çok ürüne katılan bir maddedir. 40 yıldan beri kullanılan triklosanın yan etkileri 2000’li yıllada yapılan araştırmalarla ortaya çıktı. Maddenin zararları şöyle:

- Klorla birleştiğinde kloroform gibi kanserojen maddelerin oluşmasına sebep oluyor.

- Bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç kazanmasına neden olarak bakterilerin ve mikropların daha etkili  ve zararlı olmasına neden oluyor.

- Hormonlar üzerinde bozuçu bir etkisi, ayrıca vücuttan atılmaları çok yavaş olup tabiatta da çok uzun süre kalıyorlar.

- Çocuklarda alerji ve egzamaya sebep olabilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder