26 Mayıs 2017 Cuma

Düzenli Egzersizin Vücudumuza Faydaları


Egzersizin Faydaları



Uzmanlara göre, düzenli egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmenin vücudumuza pek çok faydası var ve imkan buldukça egzersiz yapmalısınız

Düzenli olarak egzersiz yapmanın yararları





  • Egzersiz, her şeyden önce kendimizi iyi hissetmemizi sağlar.
  • Egzersiz, kolesterolü düşürür, kan şekerini dengeler ve sağlıklı bir kiloda kalmamızı sağlar.
  • Düzenli yapılan egzersiz tansiyonu düzenler.
  • Stresi azaltır ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlar.
  • Egzersiz kan dolaşımını düzenler, damar tıkanıklığı hastalıkları ve kalp krizi geçirme riskini azaltır.
  • Egzersiz, bağırsak hareketlerini düzenler ve iyi sıvı alımıyla birlikte kabızlık sorununa çare olur.


Kişinin yapacağı egzersizin yaşına, kondisyonuna ve sağlık şartlarına göre belirlenmelidir.Özellikle belli bir yaşın üzerinde egzersiz yapanların ve yeni başlayanların dikkat etmesi gereken noktalar vardır.

Ailesinde kalp hastalığı olanlar, sigara içen, kolesterol, tansiyon, şeker problemi yaşayanlat, fazla kilo veya stresli bir yaşam tarzı bulunan bireyler bu sayılanlardan biri veya bir kaçına sahipse, muhakkak bir spor hekimi kontrolünden geçtikten sonra spor yapmalı.

40’lı yaşlarda bulunan sağlıklı bireylere egzersiz önerisi


İş tempomuzda kendimize vakit yaratamamak ve özellikle oturarak çalışmak, vücudumuz için son derece zararlıdır. Bu nedenle hiç değilse kısa aralıklarla da olsa egzersiz yapmak, bizim yenilenmemize ve kendimizi çok daha iyi hissetmemize yardımcı olacaktır. Bunun için bir spor salonuna yazılmamız şart değil.

Dans kursuna katılmak, kısa mesafeli yerlere araba ile değil, yürüyerek gitmek, asansör yerine merdiven kullanmak vücudumuz için birer egzersiz modelleridir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder