26 Mayıs 2017 Cuma

Düzenli Egzersizin Vücudumuza Faydaları


Hareketsiz yaşam tarzı insanların doğasına aykırı bir durum olarak karşımıza çıkar ve günümüz dünyasında ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Bizler bu konun farkında olarak egzersizin faydaları hakkında size bilgiler vermeye ve bu sayede egzersiz yapmanız için sizi ikna etmeye çalışacağız. 

Asla Geç Değil Şimdi Başlayın


Düzenli Egzersiz
Hepimiz daha önce defalarca düzenli egzersiz sağlık için iyi olduğunu duyduk  ve kilo vermenize yardımcı olduğunu bilmekteyiz. Ama eğer birçok  insan gibi  meşgulsünüz, hareketsiz bir işiniz varsa ve egzersiz alışkanlıklarınızı henüz değiştirmediyseniz iyi haber şu ki, başlamak için asla geç değildir. Yavaşça başlayabilir ve hayatınıza daha fazla fiziksel aktivite sığdırmanın yollarını bulabilirsiniz. Egzersiz ile faydayı elde etmek için, yaşınız için önerilen miktarda egzersiz yapmaya çalışmalısınız . Bunu yapabiliyorsanız, daha iyi hissedeceğiniz, birçok hastalığı önleyebileceğiniz veya kontrol edebileceğiniz ve muhtemelen daha uzun yaşayacağınız açıktır. Şimdi aşağıda egzersiz yapmanız ile hayatınızda neler değiştiğine bakalım.

Düzenli Egzersizin Sağlığa Yararları Nelerdir? 

 • Öncelikle düzenli egzersiz kilonuzu kontrol etmene yardımcı olur. Diyetle birlikte egzersiz , kilonuzu kontrol etmede ve obeziteyi önlemede önemli bir rol oynar . Kilonuzu korumak için, yediğiniz ve içtiğiniz kalorilerin yaktığınız enerjiye eşit olması gerekir. Kilo vermek için, yediğinizden ve içtiğinizden daha fazla kalori yakmak için egzersiz son derece etkilidir.
 • Düzenli egzersiz kalp hastalıkları riskinizi azaltır. Egzersiz kalbinizi güçlendirir ve dolaşımınızı artırır. Artan kan akışı vücudunuzdaki oksijen seviyelerini yükseltir. Bu , yüksek kolesterol , koroner arter hastalığı ve kalp krizi gibi kalp hastalıkları riskinizi azaltmaya yardımcı olur. Düzenli egzersiz, tansiyonunuzu ve trigliserid seviyenizi de düşürebilir.
 • Düzenli egzersiz vücudunuzun kan şekerini ve insülin seviyelerini yönetmesine yardımcı olur. Egzersiz, kan şekeri düzeyinizi düşürebilir ve insülinizin daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir. Bu metabolik sendrom ve tip 2 diyabet için riskinizi azaltabilir. Ve eğer zaten bu hastalıklardan birine sahipseniz, egzersiz bunu yönetmenize yardımcı olabilir.
 • Düzenli egzersiz sigarayı bırakmanıza yardım eder. Egzersiz, iştahınızı ve çekilme semptomlarınızı azaltarak sigarayı bırakmayı daha kolaylaştırabilir. Ayrıca, sigarayı bıraktığınızda elde edebileceğiniz kiloyu da sınırlandırabilir.
 • Düzenli egzersiz ruh sağlığı ve huzurunuzu geliştirir. Egzersiz sırasında vücudunuz ruh halinizi geliştirebilecek ve kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacak kimyasalları serbest bırakır. Bu stresle başa çıkmanıza ve depresyon riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir .
 • Düzenli egzersiz düşüncelerinizi, öğrenmenizi ve becerilerinizi yaşlandıkça keskin tutmaya yardımcı olur. Egzersiz vücudunuzu, beyninizin yapısını ve işlevini geliştiren proteinleri ve diğer kimyasalları serbest bırakacak şekilde uyarır.
 • Düzenli egzersiz kemiklerini ve kaslarını güçlendir. Düzenli egzersiz çocuklar ve gençlerin güçlü kemikler oluşturmasına yardımcı olabilir. Daha sonraki yaşamda, yaş ile birlikte gelen kemik yoğunluğu kaybını yavaşlatabilir. Kas güçlendirici aktiviteler yapmak kas kütlesini ve gücünü arttırmanıza veya korumanıza yardımcı olabilir.  
 • Düzenli egzersiz kolon , meme , rahim ve akciğer kanseri de dahil olmak üzere bazı kanser riskini azaltır.
 • Düzenli egzersiz düşme riskinizi azaltın. Yaşlı yetişkinler için yapılan araştırmalar, orta yoğunlukta aerobik aktiviteye ek olarak denge ve kas güçlendirici aktivitelerin yapmanın düşme riskinizi azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.
 • Düzenli egzersiz uykunuzu geliştirir. Egzersiz, daha hızlı uykuya dalmanıza ve daha uzun süre uykuda kalmanıza yardımcı olabilir.
 • Düzenli egzersiz cinsel sağlığınızı geliştirin. Düzenli egzersiz, erkeklerde erektil disfonksiyon (ED) riskini azaltabilir. Zaten ED olan kişiler için egzersiz, cinsel işlevlerini geliştirmeye yardımcı olabilir. Kadınlarda egzersiz cinsel uyarılmayı arttırabilir.
 • Düzenli egzersiz daha uzun yaşama şansınızı artırabilir. Çalışmalar, fiziksel aktivitenin, kalp hastalığı ve bazı kanserler gibi önde gelen ölüm nedenlerinden erken ölme riskinizi azaltabildiğini göstermektedir.

Egzersize Nasıl Başlarım ? 


Günlük aktiviteleri daha aktif hale getirin. Küçük değişiklikler bile yardımcı olabilir. Asansör yerine merdivenlerden çıkabilirsiniz. Bir e-posta göndermek yerine koridorda bir iş arkadaşının ofisine gidin. Arabayı kendiniz yıkayın. Gideceğiniz yerden daha önceki duraklarda inin.

Arkadaşlarınız ve ailenizle aktif olun. Antrenman partnerinizin olması, egzersiz yapmanın keyfini çıkarma olasılığınızı artırabilir. Ayrıca egzersiz içeren sosyal aktiviteleri planlayabilirsiniz. Ayrıca dans dersi, yürüyüş kulübü veya voleybol takımı gibi bir egzersiz grubuna veya sınıfa katılmayı da düşünebilirsiniz.

İlerlemenizi takip edin. Aktivitenizin bir kaydını tutmak veya bir fitness takipçisini kullanmak hedef belirlemenize ve motivasyonunuzu korumanıza yardımcı olabilir.  Egzersizi daha eğlenceli hale getirin. Egzersiz yaparken müzik dinlemeyi veya TV izlemeyi deneyin. Ayrıca, bazı şeyleri biraz karıştırın - sadece bir tür egzersizle uğraşırsanız sıkılırsınız. Etkinliklerin bir kombinasyonunu yapmayı deneyin.  Hava kötü olduğunda bile yapabileceğiniz aktiviteleri bulun. Bir alışveriş merkezinde yürüyebilir, merdivenlerden çıkabilirsiniz ya da hava dışarıda egzersiz yapmaktan vazgeçseniz bile spor salonunda egzersiz yapabilirsiniz.


Egzersiz yaparken dengeli olmak önemlidir. Hafif tempolarla başlamak en iyisidir. Aşağıda fiziksel yaşamımızda aşırıya kaçmanın sonuçlarına dair yazılar yer almaktadır. Umarım yararı olur. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder