23 Mayıs 2017 Salı

Düşük Glisemik İndeks Ne Demek?


Düşük glisemik indeksi gıdalarda bulunan ve kilo kontrolüne etki eden bir durumdur. Karbonhidrat ve proteinler üzerine yapılan karşılaştırmalarda çokça kullanılan bu terimin tam olarak ne olduğunu öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. 

Düşük Glisemik İndeks Nedir?


Düşük Glisemik İndeks
Son yıllarda gıdaların şişmanlatıcı etkisini anlatırken özellikle şekerli ve karbonhidratlı gıdaların kana hızlı bir şekilde karışması ve vücutta hemen yakılmadığı taktirde depo edilerek yağ olarak saklanması ile ‘glisemik indeks’ terimi çok dikkat çekiyor. Glisemik indekse bir besindeki şekerin kana karışma durumudur diyebiliriz. Bu şeker ne kadar hızla kana karışırsa kan şekerini düşürmekle görevli insülün salgısı daha hızlı ve şiddetli hale geliyor. Böylelikle o şekerin kilo aldırıcı etkisi artıyor. Burada temel olarak beyaz şeker alınır. Beyaz şekerin glisemik indeksi 100 olarak kabul edilir. Diğer besinlerin glisemik değerleri de buna göre değerlendirilir ve hesaplanır.

Düşük Glisemik İndeks Gıdalar


Meyve yerken çağla, kivi ve çileği tercih etmek düşük glisemik indeks' e oldukça yarar sağlayacaktır. Çünkü bu gıdalardaki şeker oranı dengelidir. Örneğin; patates gibi nişastası çok yiyecekler, şekerli tatlılar, unlu, yağlı ürünlerin (börek, kek, pasta, sütlü çikolata gibi) glisemik indeks epey yüksektir. Doğada yaratıldığı haliyle gıdaların glisemik indeksi daha düşüktür. Ama bir gıda ne kadar çok işlenirse, rafine hale getirilirse, yani ne kadar çok işlemden geçip doğal halinden uzaklaşırsa glisemik indeksi o kadar sakıncalı hale gelmektedir. Tam tahılların ve bakliyatların ise glisemik indeksi daha düşüktür. Havuç, patates dışındaki sebzelerin de glisemik indeksi 40′ın altı civarıdır. Meyveler ise epey değişkendir. Muz, incir, üzüm, karpuz, tatlı kavun gibi şekerli meyvelerde glisemik indeks yüksektir. Kayısı, elma, portakal, şeftali gibi meyvelerin glisemik indeksi 50 dolaylarındadır. Kivi, erik, hamımsı, diri vişne, çilek, çağla, badem gibi meyvelerin ise glisemik indeksi düşüktür. Beslenmenizi oluştururken genelde düşük glisemik indeksli gıdaları tercih etmenizde yarar var.

Düşük Glisemik İndeks Diyeti

Bir GI diyeti, esas olarak düşük değerlere sahip gıdalardan yemek önerir. Düşük, orta ve yüksek GI değerlerine sahip yiyecek örnekleri aşağıdakileri içerir: 

  • Düşük GI: Yeşil sebzeler, çoğu meyve,  havuç, barbunya fasulyesi, nohut, mercimek ve kepek kahvaltılık gevrek
  • Orta GI: Tatlı mısır, muz, çiğ ananas, kuru üzüm, yulaf kahvaltılık gevrek ve çok tahıllı, yulaf kepeği veya çavdar ekmeği
  • Yüksek GI: Beyaz pirinç, beyaz ekmek ve patates
GI diyetleri, yiyecekleri yavaş karbonhidrat veya hızlı karbonhidrat olarak tanımlayabilir. Genel olarak, düşük GI değerine sahip gıdalar sindirilir ve nispeten yavaş emilir ve yüksek değerleri olanlar hızla emilir. Bu sayede düşük GI diyetleri kilo vermenizi ve tok kalmanızı kolaylaştırabilir. 


Düşük glisemik indeks diyeti olarak ayrıca Obezite Tedavisinde Yeni Umut ; Dukan Diyeti  yazımıza bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder