1 Haziran 2017 Perşembe

Diz Ağrılarından Korunmanın Yolları


Diz AğrısıDüzenli egzersiz ile ön diz ağrılarından tamamen kurtulabilirsiniz.

Uzmanlar siz okurlarımız için editörlerimize diz ağrıları ve tedavi yolları hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulundu.
Sizler için hazırladığımız bu yazımızı paylaşıyoruz umarız yazımızdan faydalanırsınız.İyi okumalar.

Ön Diz Ağrısı


Uzmanlar ön diz ağrıları, tanı ve tedavisi konusunda bilgiler aktardı. Uzmanımız, “Ön diz ağrıları, aslında diz yakınmalarının önemli bir kısmını oluştururlar. Özellikle sporcularda diz kapağına aşırı bir yük biner. Bu aşırı yüklenme diz kapağının altındaki kıkırdak ve altındaki kemiğe aşırı yük bindirir ve ağrıya yol açar. Fakat bu bulguların çıkması için mutlaka sporcu olunması şart değildir. Ev hanımlarından ofis çalışanlarına kadar çok geniş bir yelpazede de bu tür ağrılar görülür. Hastalarda merdiven iner-çıkarken, çömelip kalkıldığında diz bükülü pozisyonda uzun süre oturulduğunda ağrı olur. Eğer günün birinde yukarıdaki pozisyonlarda ağrınız başlarsa neden olan hareketi yapmaktan vazgeçip dinlenin ve bir basit ağrı kesici alın ve buz yapın. Eğer 1-2 güne kadar geçmezse ve tekrarlıyorsa diz konusunda deneyimli bir ortopediste başvurun”şeklinde aktardı.

Diz Ağrısı Tanısı


Tanı için; hasta öyküsü ve muayene sonrası ön diz ağrılarının nedenlerini ve ciddiyetini tespit için çeşitli radyolojik incelemeler gerektiğinin altını çizen uzmanlar, “Tedavi; ön diz ağrısının nedenine göre belirlenir. Tendon, yaralanma, aşırı yüklenme-antrenman kökenli ön diz ağrılarında öncelikle dinlenme-buz-elastik bandaj-yukarıda tutma uygulanır. Arkasından egzersiz çalışmaları yapılır. Diz kapağı pozisyonunun bozukluğuna bağlı ön diz ağrılarında daha uzun ve zorlu bir süreç vardır. Öncelikli tedavi fizyoterapi ve egzersiz tedavisidir. 3 ay sonunda fizyoterapiye cevap vermeyen vakalarda cerrahi tedavi seçenekleri gündeme gelir” diye konuştu.

Diz Ağrısı Tedavisi


Ön diz ağrılarına yakalanmamak için günlük yaşamda neler yapılması gerektiğine değinen uzmanlar, “Öncelikle formda kalın, genel vücut kondisyonunuzu oluşturun, fazla kiloların olmaması dize binen yüklerin aşırı olmaması demektir. Bunun için düzenli egzersiz yapın. Egzersiz öncesi 5 dakika ısının, uygun ayakkabılar ile spor yapmaya özen gösterin. Diz etrafı kasları için germe egzersizleri uygulayın. Temponuzu yavaş yavaş yükseltin; egzersiz yoğunluğunu aniden aşırı bir biçimde arttırmayın. Dizinize aşırı yük bindiren egzersizlerden uzak durun” şeklinde konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder