23 Mayıs 2017 Salı

Diyete Başlayıp Bırakanlardansanız, İşte Öneriler


Diyetinize ve egzersizinize her pazartesi başlayıp daha sonra aksatanlardansanız veya hafta sonları, akşamları tatlı ile diyetinizi bozanlardan bu konuda irade gösteremeyenlerdenseniz size bir kaç öneri sunabiliriz.

Diyet Bozanlara Öneriler

Diyete Başlayıp Bırakanlardansanız
Diyet bozma her zaman sizin başarısızlığı ile ilgili değildir. Bazen insanlar yeme alışkanlıklarına uymayan diyet programları yaparlar. Bu durum insanların diyetlerini bırakmasına veya bozmasına neden olmaktadır. Bazı insanlar için ise diyet yaparken fazla hareket etmezler ve kiloları aynı kalır. Örneğin günlük 1500 kalori alıyor ve kilo vermeniz için 1500 altı bir kalori gerekiyorsa egzersiz ile açığı kapatmanız gerekmektedir.  Bunun dışından diyetinizi bozan başka durumlar varsa diyetisyen de danışabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki önerilerimizi de dikkate alabilirsiniz. 

Diyet Aksatanlara Önerileri


Öncelikle bir psikologdan yardım alın. İyi bir psikolog sizin her pazartesi verdiğiniz sözü niye yerine getiremediğinizi, niçin başladığınız işi bitiremediğinizi altta yatan sebepleri ile beraber anlatır. Çoğu psikolog bu gibi durumlarda altında yatan bir çok sebep ortaya çıkarmaktadır. Bazı genç hanımlar kilo veriyorken zayıflama programım bırakmaktadırlar. Sonrasında yapılan tenkitlerle beraber  bu kişiler daha genç ve güzel olacaklarını hissettikleri zaman kendilerini bazı konularda tehdit altında hissetme durumları ortaya çıkmıştır. Duygusal, cinsel veya mimiklerle tacize uğrayacakları, rahatsız edilecekleri korkusunu bilinçaltında taşıyorlarmış. Tedaviyle bu kişilerin kaygısı düzeldiğinde daha başarılı olmaktadırlar.

Zayıflama işini bit arkadaşınız ile yaparsanız sizin için daha yararlı olacaktır. Bazen kendimizi kolay kandırabiliriz ama birlikte zayıflamaya karar verdiğimiz kişileri kandıramayız. Sabah birlikte yürüyüşe çıkacağınız bir komşu, akşam iş çıkışı birlikte spora gideceğiniz bir mesai arkadaşı, spor salonundan, yazlıktan, okuldan bir arkadaş, dost sizin motivasyonunuzu ve enerjinizi yüksek tutacaktır. Aynı zaman da birbirinizi kontrol edersiniz. Hedefe giden yolu paylaşmak başarı şansınızı artıracaktır. Gün içinde telefonla, mesajla diyetin nasıl gittiğini haber vermek bile sizi motive edecektir. Gözlemlerime göre, bir zayıflama arkadaşıyla yola çıkanlar daha az sıkılıyor ve daha başarılı oluyor.

Diğer yandan diyet yapmak için kendinize güvenin  en önemli şey diyette ve diğer konularda özgüven sahibi olmaktır. Her hafta kendinize yeni bir itici güç bulun. Örneğin diyete başladınız, 1′inci hafta doğal bir zayıflama hapı, 2′nci hafta farklı bir spor yöntemi, 3′üncü hafta değişik bir zayıflamaya yardımcı bitkisel çay, 4′üncü hafta bir öncekinden farklı diyet, 5′inci hafta her gün tartılmak ve bel civarınızı ölçmek gibi yeni konular ekleyerek monotonluktan kurtulmaya çalışın.
Tehlikeli durumlara karşı uyanık olun. Eğer diyete başladığınız hafta içinde akşam yemeğe misafir alıp, mezuniyet töreni, düğün, nişan, söz, sünnet gibi kutlamalar yapacaksanız bu durumlar iradenizi aşırı zorlar.Bu dönemlerde diyetinizi biraz aksatmanız sizi hem zorlamayacak hem de iradenizin kontrolünü size teslim edecektir. Çünkü yemeklere karşıdan bakarak mutsuz olursunuz  ve diyetinizi komple bozmanıza neden olabilir.

Diğer yandan normal günlerde diyetinizi bozmamaya özen gösterin. Diyeti bozduysanız bir sonraki öğünde çorba, zeytinyağlı, hafif sebze yemeği tüketin ki kilo almayın. Bir zayıflama ve diyet günlüğü tutun. Kaçıncı gündesiniz, neler iradenizi zorluyor, hangi gün ne yaparsanız daha çok kilo veriyorsunuz gibi konuları bu deftere yazın. Zamanla kendinizi daha iyi tanıyacaksınız ve daha doğru bir diyet programı çıkaracaksınız ayrıca uzmanlardan yardım almayı ihmal etmeyin ve diyetinizi yukarıda da dediğim gibi zayıflama çayları- adaçayı, yeşil çay, zencefil-limon çayı- ile destekleyin. Diğer yandan beslenme alışkanlıklarınıza mutlak günde bir öğüne veya ara öğüne salata eklemeyi unutmayın.


Aşağıdaki yazılarımız ayrıca size yardımcı olabilir. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder