23 Mayıs 2017 Salı

Diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenlerÖzellikle yaz ayları yaklaştığında ve tatil hevesi bizi sardığında diyet yapmaya hız veririz, bunun dışında ise hızlı kilo verme yöntemleri denemeye çalışırız. Bu hızlı kilo vermek için yapılan kendinizi aç bırakma durumları aslında sağlığınıza son derece zararlıdır. Bunun için diyette bu tip hataların yapılmaması gerekir ve diyet yaparken doğru bir beslenme planın yanında egzersiz faaliyetlerinin de aksatılmaması gerekir.

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Diyette Acı yeşil biber olabilir ama pul biber olmamalı. Zencefil, et yemeklerine, zerdeçal, sebze yemekleri, bulgur pilavı, kepekli makarnaya konulabilir. Ayrıca soğan ve sarımsak da acı etkisine sahiptir, ilk tercihleriniz yeşil sivri biber ve zencefil olsun.Sıcak: Yemekler sıcak, yoğurt, süt ve peynir oda ısısında, ılık olarak tüketilecek. Hiçbir zaman aşırı buz gibi soğuk yiyecek ve içecekler tüketilmeyecek.Diyette kesinlikle yağla yapılan kızatmalardan uzak durulmalıdır.

Ancak yemeklerden 30 dakika önce veya sonra içilmeli. Çok susarsanız 1-2 yudum çok soğuk olmayan su içebilirsiniz. Rezene-yasemin-yeşil çay gibi hazmettirici çayları ise yemekte de şekersiz olarak içebilirsiniz.Öğün aralarında olmak üzere, günde 2.5 litre sıcak su tüketilmesi (10-12 bardak) çok önemli. Çok terleyen biriyseniz suyu ılık için.Günde 2-3 fincan rezene çayı içilebilir.Yeşil çay antitoksidan ve yağ yakıcı özelliği vardır ayrıca sindirim sistemini düzenler ve sizi daha sağlıklı kılar.Protein tüketimine özen gösterin. Protein almak için ;yoğurt, süt, peynir, yumurta, kırmızı et, tavuk, hindi ve balık. Genelde karbonhidratlarla, ekmek, makarna, pilav, patates ve hamur işlerini aynı öğünde tüketmemeye gayret edin.Günde 3 ana ve 4 ara olmak üzere 7 öğün yemek yiyin.
Bir öğünde 1 tatlı kaşığı sıvı yağ ya da zeytinyağı kullanın.Günde 2 -3 tatlı kaşığı sıvı yağ (tercihen zeytinyağı) tüketin.Gece, yoğurt ve peynir gibi sütün mayalı gıdalarını pek yemeyin.

Rafine gıdalar mümkün olduğu kadar az tüketilmeli hatta gerekirse tamamen kesilmelidir. Rafine gıdalar arasında:Beyaz undan yapılan börek, makarna, beyaz ekmek, kek, pide, beyaz pirinç, beyaz şeker, beyaz ekmek. Ayrıca bu rafine gıdalar dışında, konserve gıdalar, salça, hazır gıdalar (çorba, puding, salça, sirke vb), her türlü alkollü içki, kola, meşrubat (diyet olanlar dahil), çok az miktarda tüketilmeli. Çok içilen siyah çay, kahve, meyve suları, tereyağı, margarinden de uzak durmak gerekiyor.Çok tatlı sulu meyveleri de az tüketin. Tamamen kısıtlamayın ama az olsun.

Egzersiz

 Sabah saat 06:00-10:00 arası veya akşam saat 18:00-22:00 arası hafif egzersizler yapılmalı. Bisiklet binme, yüzme , yürüyüş, hafif tempo koşunun yanında hafif ağırlık egzersizleri vücudunuzun sıkılaşmasına yardımcı olacaktır.

Hangi sebzeler ve meyveler az tüketilmeli?

Kök sebzelerden patates ve havuç (nişastalıdır), mısır.
Domates: (Çiğ tüketildiği taktirde mide asidini artırarak, sindirimi yavaşlatır), canımız çok çekerse aşırıya kaçmadan tüketebilirsiniz. Salatalık: Salataların içine konulmadan, kabuklu olarak, ara öğün şeklinde yenmeli.

Ara Öğünlerde Yenilmesi Gereken Gıdalar


Kuru kayısı (3-4 adet), erik pestili, vişne kurusu
Diyet bisküvi (2-3 adet)
Yeşil elma (1 adet)
Kivi (1 adet)
Ayva (1 adet)
Salatalık (kabuklu)
Ceviz içi, bazen de tuzsuz fındık, badem, Hint kaju fıstığı, Antep fıstığı.
Çilek, malta eriği
Erik, çağla veya badem

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder