21 Mayıs 2017 Pazar

Diyabetlilere Hepatit B aşısı tavsiyesi

PrintHepatit B


Hepatit B karaciğer iltihabı anlamına gelen hepatit hastalığının etkeni olan virüslerden bir tanesidir. Meydana getirdiği hastalık çok ağır tablolara sebep  olabilmektedir. Bu virüs esas olarak karaciğerde meydana gelmekte ve karaciğere ciddi zararlar verebilmektedir.Bir çok uzman diyabet hastası olan insaların hepatit aşısı yaptıması gerektiğini vurgulayarak 65 yaş üzeri için ise bu aşının sakıncalı olabileceğini dedile getirmişlerdir.

Hepatit B Aşısı


Hepatit aşısı yapılacaklar listesine CDC tarafından belirlenen karar ile diyabet hastalarında eklenmesi gerektiği vurgulanmaktadır.Danışma kurulu, araştırmacıların yaptıkları bilimsel çalışmaların 60 yaşın altındaki diyabetli erişkin hastaların Hepatit B hastalığına yakalanma oranının diyabetli olmayanlara göre 2 kat daha yüksek olduğunu ortaya koyması üzerine ilk kez CDC'ye 60 yaşın altındaki diyabetli hastalara rutin olarak Hepatit B aşısı yapılması tavsiyesinde bulundu.

CDC, 1991'de aldığı bir kararla çocuklar ve ergenlerin Hepatit B hastalığına karşı rutin olarak aşılanmasını tavsiye ediyordu.Danışma kuruluna, Hepatit B'ye yakalanma riskine ilişkin bilimsel çalışmalarını bir sunum yaparak tanıtan araştırmacılar, 60 yaşın üstündeki diyabetli hastalarda ise belirgin bir risk bulunmadığını belirtti. Yapılan araştırmalara sonucu kan şekerindeki değişimler virüs kapma ihtimalini artış sağladığı yönünde. Diyabetli hastalarda rutin olarak yapılan gerekli kan şekeri ölçümleri hastadan alınan bir damla kanın bir ölçüm aletiyle okunmasıyla yapılıyor. Çok sayıda kişi üzerinde aynı araç ve gereçlerle ölçüm yapılması dolayısıyla ortaya çıkabilecek sterilizasyon hataları hastaların virüsle temas etme riskini artırabiliyor.

Ayrıca karaciğere ve birçok kanser riskine sebep olan hepatit bulaşıcı olmasıda yaşanan sıkıntılar arasında. Halk arasında sarılık adıyla da bilinen ve iyileştirilmesi mümkün olmayan Hepatit B hastalığı aşı ile engellenebiliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder