26 Mayıs 2017 Cuma

Dil Yarası ve Dil Hastalıkları


Dil Kabarcığı PapillaDil ,boğazın tabanına bağlı olarak hareket edebilen, kaslardan oluşan bir organımızdır. En önemli görevleri, çiğnemeye yardımcı olmak, besini yutmak, tat almak ve konuşma fonksiyonunu sayılabilir. Tat alma kabarcıkları, dilin her iki yanında vardır. Bunlara papilla adı verilir.

Dilin üzerinde, ağzın bitiştiği alanda ve gırtlakta da varlardır. İnce bir zar, dilin alt yüzeyini, ağzın tabanına bağlar. Frenilum da denen bu bağ bazı insanlarda çok kısadır ve  peltek konuşmaya sebep olur. Basit bir operasyonla bu durum çocuklukta giderilebilir.
Dil Hastalıkları


Normal olarak dilin yapısı ; rengi pembemsi beyaz, nemli ve temizdir. Dilin kuru olması, koyu renk alması, üzerinde tüy bulunması, hastalık belirtisi olarak bilinir, insanı rahatsız eden şikayetlerden biri de dildeki yanma ve acı duygusudur.

Kızıl hastalığında, dil şişme görülür, üzerinde küçük kabarcıklar meydana gelir ve parlak, kırmızı bir renk halini alır. Bu görünüm çileğe benzediğinden çilek dili adı verilir.

Dilin mikropla, mantarlar ve virüslerle enfekte olmasına veya sivri ve çarpık dişler yüzünden iltihaplanması glossit olarak adlandırılır.

Dil yanması çoğunlukla sindirim sistemindeki bozuklukla ilintilendirilir. Bu durumda, sindirim sistemi şikayetlerini gözden geçirmek üzere doktora gitmek yararlı olacaktır.

Dil Yarası


Bazı vakalarda dildeki yanmanın ve yaraların, dişlere dolgu yapılması sonucu ortaya çıktığı saptanmıştır. Dolgu yerindeki elektrik potansiyelinin farklı olması bu durumu meydana getirir.

Bazen dilin yüzeyi, düzgünlüğünü yitirip girinti çıkıntılarla dolabilir. Bu duruma coğrafya dili denir. Bulaşıcı değildir. Basit antiseptiklerle, ağız yıkamayla, vitamin bakımından zengin, demir ve karaciğer gibi kansızlığa karşı maddeler içeren besin ve ilaçlarla tedavi edilebilir.

Papillaların aşırı uzayarak küçük siyah kıllar şeklini almasına siyah kıllı dil (Lingua nigra pilosa) denmektedir. Sebep olarak bazı mantarlar, mikroplar ve antibiyotikler gösterilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder