26 Mayıs 2017 Cuma

Çocuklarınızı Aşıyla Koruyabilirsiniz


Çocuklarda Alerjik Duyma KayıbıÇocuklarda alerjinin, duyma kaybına sebep olduğu biliniyor

Bu durum  genelde annenin, çocuğun duymama konusunda gösterdiği belirtileri görmezden geldiğini, çocuğun bilerek yaptığını düşündüğünü bu yüzden de önemsemediği belirten uzmanlar bu durum da annelere çok önemli rol düştüğünü belirtmektedirler.

Çocuklarda orta kulağın ince bir kanal ile burun boşluğuna bağlandığını, gün içinde defalarca yutkunularak bu kanaldan orta kulağa hava girişi sağlandığını ve kulak boşluğunda sıvı birikmediği için seslerin rahatlıkla iletildiğini biliyoruz. Orta kulağa hava girişini sağlayan bu kanal tıkandığında, orta kulakta sıvı birikmeye başladığını, kulak boşluğunun hava yerine sıvı ile dolmasıyla seslerin iletilmesi engelleyerek duyma kaybına neden olmaktadır.Çocuklarda Duyma Kaybı Nedenleri


Çocuklarda duyma kaybına neden olan en önemli etkenlerin başında alerjik nezle ve alerjiye bağlı burun tıkanıklığı gelmektedir.Alerjik nezlenin belirtisi burun tıkanıklığı, burnu tıkanan çocuk ağızdan nefes alması sonucu sık sık soğuk algınlığına yakalanır. Alerjiye bağlı tekrarlayan enfeksiyonlar bir süre sonra geniz etinde büyüme ile sonuçlanır ve burun tıkanıklığı daha da belirgin hale gelir. Aileler, burnu tıkalı olan çocuklarını, geceleri sebepsiz yere terlemelerinden, ağzı açık, horlayarak ve gece huzursuz uyumalarından anlayabilir. Geniz eti büyüdüğünde kulak ağrısı ve ateşle seyreden kulak iltihapları sıklaşmaya başlar, zaman zaman tıkanır ve ileri durumlarda duyma kaybı yaşanır.

Alerjik maddeye karşı alınacak önlemlerle burun tıkanıklığının hafifler, tedavi süresince geniz etinin küçülmesinin  mümkün olur. Genel anestezi altında yapılması gereken bir operasyonun alerji tedavisi mümkün olmakla beraber alerjinin kökten tedavisinin dilaltı damla aşı tedavisi ile mümkün olmaktadır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder