23 Mayıs 2017 Salı

Çocuklarınızı Aşıyla Koruyabilirsiniz


Aşıyla KoruyabilirsinizDünyada her yıl binlerce kişi tüberkülozdan hayatını  kaybetmektedir. Ayrıca bir çok hastalıkta insanların hayatlarını kaybetmelerine neden olmaktadır. Diğer yandan çocuklukta yapılan aşılar ile bu hastalıklardan ve virüslerden korunabilir.Türkiye'de her geçen gün eksik bakım ve aşılardan kaynaklı hasta sayısı artmaktadır.

Bir zamanların korkulan hastalığı verem, günümüzde de birçok kişiyi etkilemeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün 2011 Verem Raporu, tüberküloz görülme sıklığı ve tüberkülozdan ölüm hızı ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler içeriyor. 17 Afrika ülkesi, Çin ve Hindistan'dan elde edilen veriler hastalıkla ilgili daha iyi tahminlerde bulunulmasını sağlıyor. Bu araştırma ile 90 ülkede ölüm istatistikleri elde edilerek, Hindistan'dan da önemli ölüm oranları verileri sağlanıyor. Verilere göre tüberküloz sıklığı 2005 yılında 9 milyonu bularak zirve yapıyor, sonrasında düşüşe geçerek 2010 yılında 8.8 milyona gerilediği görülüyor. Bu rakamın yaklaşık yüzde 12-14'ünü HIV pozitif hastaların oluşturduğu ortaya çıkıyor. Ölüm sayılarının 2003 yılında 1.8 milyon ile tepe yaparken, 2010'da ise 1.4 milyona düştüğü ortaya çıkıyor.(İHA)

Yukarıdaki durumlar bize gösteriyor ki, doğru zaman da yapılan müdahaleler sağlık açısından olumlu sonuçlar yaratıyor.

Hastalık Belirtileri


Tüberkülozlu bir hasta konuşmak, gülmek ve öksürük gibi durumlar ile virüsü havaya yaymaktadır. Bu mikroplar uzun süre havada asılı kalıyor ve sağlıklı bireyler tarafından solunduğunda, hastalık kolaylıkla bulaşıyor. Üç haftadan uzun süren öksürük, tüberkülozu akla getirmelidir. Halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, terleme, balgamla karışık kan tükürme, hastalığın diğer belirtileri olabilir. Hastalığın erken teşhisi ile daha çabuk tedavi edilen hastalık ayrıca Türkiye'de ücretsiz olarak tedavi edilmektedir.
Düzensiz ilaç tedavisi, hekimlerin çok tehlikeli buldukları "Çok İlaca Dirençli Tüberküloz"u ortaya çıkarıyor. Bu sebeple artık ülkemizde de tüberküloz ilaçları hastalara bir sağlık çalışanı gözetimi altında veriliyor. Bu sistem "Doğrudan Gözetim Altında Tedavi" stratejisi olarak isimlendiriliyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün 2011 Verem Raporu'na göre 2010 yılında 290 bin civarında 'Çok İlaca Dirençli' tüberküloz hastasının sadece 53 bininin kayıt altına alınıp tedavi edilebilmiştir.

Çocuklarda Aşı ile Tüberküloz Engellenebiliyor


Doğru tedavinin hem hastaları kurtardığı hem de hastalığın yayılmasının önüne geçtiğini söyleyen uzmanlar ; tüberkülozdan korunmanın yolu tüberkülozlu hastaların tam ve eksiksiz tedavisinden geçiyor. Bu durum tüberkülozu birçok başka enfeksiyon hastalığından farklı kılıyor. Bebeklerde tüberkülozdan ölümün önüne geçmek için tüberküloz aşısının önemi çok büyük ve özellikle çocuklara aşıların tam ve eksiksiz doktor kontrolü ile yaptırılması gerekmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder