21 Mayıs 2017 Pazar

Cipste büyük tehlike

En çok çocukların tükettiği cipsler, tehlike saçmaya devam etmektedir. Yüzde 13'ü yağ olan cipsten her gün bir paket yiyen, 1 yıl içinde 5 litre yağ içmiş gibi olmakla eş değerdir ve bu yağ yararlı bir yağ da değildir.


Cips Sağlığa Zararlıdır
Her gün milyonlarca kişinin tükettiği cipsler tehlike saçıyor. "Cips yemek yağ içmekten farksız" diyen uzmanlar, kanserden obeziteye, diyabetten kısırlığa ve Parkinson'a kadar birçok hastalığa cips ve diğer abur cuburların neden olacağını söylemektedirler. İçinde yüzde 10 oranında doymuş yağ ve yüzde 3 oranında trans yağ bulunan cipslerden günde 35 gramlık bir paket yiyen kişi, yıl boyunca 5 litre yağ içmiş gibi oluyor. Dünyadaki birçok sivil toplum örgütü, üniversiteler, vakıflar ve dernekler, cipsin zararlarını anlatırken, ülkemizde de tüketim her yıl artıyor.

Cips Tehlikeli Hastalıklara Neden Oluyor


İngiliz Kalp Sağlığı Vakfı'nın (BHF) yaptığı araştırma da, 35 gramlık cips paketinde 2.5 çay kaşığı yağ kullanıldığını ortaya çıkardı. Cipslerde yağdan başka tuzun da olması sağlık açısından tehlikenin boyutunu ortaya koymaktadır. Dünya Sağlık Örgütü ile Amerikan Gıda Kurumu'na göre de bir yetişkinin günde en fazla 6 gram tuz alması, 65 gram yağ tüketmesi gerekiyor. Günde 2 paket cips yiyen bir kişi, bu oranları kat ve kat aşmakta buda en başta kilo sorununu sonra başka hastalıklara neden olmaktadır. Fazla alınan yağ ve tuz; kolestrol, kalp krizi ve felç gibi tehlikeli hastalıklara yol açıyor.

Cips Kar Sağladığı için Yasaklanmıyor

- Cips pazarının büyük bölümü ABD firmalarına ait.
- Ülkemizde tüketilen çerezlerin yüzde 25'i marketlerde satılmaktadır.
- Türkiye'de 10'dan fazla uluslararası, bir o kadar da yerli cips markaları bulunmaktadır.
- Dünyada her yıl 40 milyar paket patates cipsi satılıyor.
- Türkiye'de cipse ayrılan para 800 milyon dolar.

Cips Paketleri Üstünde Sigara Paketlerinde Olduğu Gibi Öldürür Yazması Gerekir

Uzmanlar cipslerdeki trans yağların, dünyanın birçok ülkesinde kullanımının yasaklanmasına rağmen cipste hala kullanıldığına dikkat  çekiyor. Cipsin içindeki trans yağların birçok tehlikeli hastalığa sebep olduğu, kanser, kısırlık ve karaciğer rahatsızlıklıklarına yol açtığı bilinmektedir. Cipsin içinde, akrilamidin de bulunduğunu kaydeden uzmanlar bu maddenin kimyasal plastik sanayide kullanılan, sigaranın da içinde bulunan ve kansere sebep olan bir madde olduğunu belirtiyorlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder