21 Mayıs 2017 Pazar

Cipsin Sağlığa Zararı ve Kilo İlişkisi


Cipsler ucuz, lezzetli ve kolayca elde edilebilen bir atıştırmalıktır, ancak vücudunuza verdikleri zararlar zevk almaya değmez. Bir avuç dolusu cipsin tadını çıkarırken, başka türlü sağlık sorunu yaşar ve onarılmaz bir şekilde zarar görmenize neden olabilirsiniz, günlük olarak cips tüketirken ya da düzenli olarak daha sağlıklı seçenekler arasından seçim yaparken gerçek tehlikeler ortaya çıkar. Bu tehlikelerin neler olduğuna bakalım. 

Cips Kilo Aldırır 

Cipsin Sağlığa Zararı
Cipsler tipik olarak yağ ve kalorilerde yüksektir, bu da kilo alımı ve obezite riskini artırabilir. Bir gram düz patates cipsi veya yaklaşık 15-20 yonga yaklaşık 10 gram yağ ve 154 kalori içerir.  Sağlık  üzerine cipsin etkileri için yapılan bir araştırma, yağda kızartılmış patateslerin (patates kızartmaları dahil), en çok kilo alımı ile bağlantılı gıdalar arasında olduğunu bulmuştur. Aşırı kilolu veya obez olmak, diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanser türlerini riske sokar.

Cipsin Sağlığa Zararları


Cipsleri düzenli olarak diyetinizin bir parçası olarak eklerseniz, gerektiği kadar çok besin tüketmeyebilirsiniz. Cipsler tipik olarak vitamin ve minerallerde düşüktür ve beslenmede daha yüksek olan diyette yer değiştirmeye eğilimlidirler. Sağlıklı atıştırmalıklar yemek  zamanlarında herhangi bir beslenme eksikliğini telafi etmenize yardımcı olabilir, bu nedenle yüksek bir besin yoğunluğu olan atıştırmalıklar yerine cips tercih ederseniz, bu avantajı elde edemezsiniz.

  • Cipslerdeki sodyum içeriği kardiyovasküler sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Yüksek bir sodyum alımı, kan basıncında artışa neden olarak inme, kalp yetmezliği, koroner kalp hastalığı ve böbrek hastalığına yol açabilir. Patates cipsi genellikle ons başına 120 ile 180 miligram sodyum içerir ve tortilla cipsinde ons başına 105 ile 160 miligram sodyum bulunabilir. Bir paket cips genellikle tek bir onstan daha fazlasını içerir, bu nedenle birçok kişi cips yerken fark ettiğinden daha fazla sodyum tüketir. Çoğu insan tuz tüketimini günde 2.300 miligrama sınırlandırmalıdır, diğer yandan yüksek tansiyon, böbrek hastalığı veya diyabet hastası olanlar günde 1.500 miligramdan fazla tüketmemelidir.  
  • Cipsler bulunan yağ miktarı ve türü nedeniyle sık sık cips tüketimi yüksek kolesterol seviyelerine katkıda bulunabilir. Çoğu cips derin yağda kızartılmış, en tehlikeli tür olan trans yağları üreten bir süreçtir. Ayrıca, kızartma için kullanılan yağlar genellikle yüksek kolesterol seviyelerine katkıda bulunan doymuş yağlardır. Kan dolaşımındaki yüksek seviyedeki trans yağlar yüksek seviyelerde LDL kolesterol ve artmış koroner kalp hastalığı riski ile ilişkilidir. Diyette yüksek düzeyde trans yağlar, kandaki yüksek seviyelerle koreledir.


Cips Yerine 


Fırında kızartılmış patates cipsi ve tortilla cipsleri, hala yüksek sodyum seviyelerine sahip olmalarına rağmen, kızartılmış cipslerden daha az kalori ve yağ oranına sahiptir. Tuzsuz kepekli kraker ve patlamış mısır  düşük lifli, düşük kalorili ve aynı zamanda ekstra lif sağlayan, cipslerden daha iyi atıştırmalık seçenektir. Diğer sağlıklı alternatifler arasında düşük sodyumlu, pişmiş sebze cipsi veya elma cipsi bulunur.


Çocuklarınızın sağlığı için onları abur cubur ve cips yerine meyve ve sebzeler ile besleyin. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder