23 Mayıs 2017 Salı

Cilt Sağlığı Ve A Vitaminli Yağ


Cilt Sağlığı İçin A Vitamini KullanınCilt bakım kozmetiklerinin içerisinde sık sık a vitaminin  kullanılmaktadır. Bu alışık olduğumuz bir durumdur ve a vitamini özelliklerinin bilinmesi bu açıdan oldukça önemlidir.İlk başta belirtmek gerekir ki A vitamini kolajen ve elastin sentezini arttırarak cilt yenilenmesine katkı sağlar, ayrıca protein sentezinde oldukça önemli bir işlev gören A vitamini cildin dengesinde oldukça önemli bir role sahiptir.Günlük vitamin ihtiyacını karşılamak için her gün multi-vitamin almak ve/veya bolca meyve, sebze tüketmek tek yol değildir: artık nemlendiriciler ve bakım kremleri gibi kozmetik ürünlerinin çoğunun içeriğinde cilt sağlığına faydalı olan C vitamini, E vitamini kullanılıyor. Diğer yandan cilt sağlığı için güneşten alınan D vitamini oldukça faydalıdır.

Sağlıklı bir cilt için A vitamini önemli ve  lazımdır.  Yetersiz olması veya fazla alınması ciltte kuruluk, pütürlük gibi problemlere neden olur. retinoid adı verilen sentetik A vitamini bileşikleri cilde direkt uygulanarak akne, kırışıklık veya güneşe fazla maruz kalmaktan oluşabilen cilt lekeleri tedavisinde kullanılır.Cilt Kırışıklıklarında A Vitamini Kullanımı


Kolajen sentezinde oldukça önemli bir göreve sahip olan A vitamini, kolajen ve elastin sentezini arttırarak cilt kırışıklıklarını önler. Cildi uyararak daha genç görünmesini sağlar. A vitamini bu işlevi sayesinde ciltte meydana gelecek kırışıklıkları engeller.Cilt kırışıklıkları için özellikle a vitamini ve c vitamini kombine kullanmakta yarar vardır. 10 ml a vitaminli yağ ve 10 ml c vitaminli yağı karıştırıp 2 günde bir akşamları cildinize sürerseniz hem kırışıklık önler hem oluşmuş kırışıklıkların giderilmesini sağlar.

Cilt Çatlakları Tedavisinde A Vitamini Bakımı


Hamilelik, hızlı kilo alıp verme durumlarında, ağır sporlar gibi durumlarda ciltteki kolajen ve elastin tabakası yırtılır bu durumda çatlaklar açığa çıkar. A vitamini hem bu çatlakların önlenmesinde hem de oluşan çatlakların görünümünün azalmasında oldukça önemli işlev görür. Çatlaklar oluşumunda ve hafif çatlaklarda, a vitamini, c vitamini, glikolik asit kullanılabilrken, ileri ve derin çatlaklarda a vitamini, c vitamini ve tca kullanılır. Tca veya glikolik asit cildi soyarken, a vitaminli yağ ve c vitaminli yağların karışımı cilt altında kolajen ve elastin sentezini artırarak hücre yenilenmesi ile beraber cildin gençleşmesini sağlar.

Bütün bu faydalarının yanında ; A vitamini sağlıklı diş, kemik, cilt ve yumuşak dokular için de gereklidir. Bilhassa az ışıkta iyi görmeyi temin eder. emziren anneler içinde önemli bir vitamindir.

Sivilceli Ciltlerde A vitaminle Tedavi


Sivilceler için ve cilt lekeleri için a vitamini kullanıldığı gibi bir hatalı görüş vardır, aslında bu işler için kullanılan ürün a vitamini değil a vitaminin bir asiti olan retinoik asittir. Genellikle acnelyse ve tretin gibi kremlerde soyucu amaçla kullanılır ama a vitamini ile çok bağlantılı değildir. Soyma işlemleri yapan bir vitamindir.

Cilt Lekeleri Gidermede A Vitamin Desteği


Cilt lekelerini oluşmadan önce a vitamini kullanılabilir. Özellikle melazma oluşumunu engelleyici özellikleri vardır. Oluşan cilt lekelerinde çok etkili olmasa da melazma oluşumunu önlemede etkiler gösterir. Ayrıca cildi güneşin UV ışınlarından korur ve güneş lekelerinin oluşumuna engel olur.

Cilt Bakımında A Vitaminli Yağ Kullanımı


Macedemia, susam, argan gibi yüksek emilimli yağlarla çözülebilen A vitamini hem bu yağların cilde emilim gücünün etkisi hemde anti-oksidatij etkilerin hızlı bir şekilde harekete geçmesini sağlayan yapısıyla ideal bir bakım uygulayacısı ve tedavi destekleyicisi olmaktadır. A vitaminli yağın kullanım için 10 ml a vitaminli yağ ve 10 ml c vitaminli yağı karıştırıp 2 günde bir akşam yatmadan önce cildinize uygularsanız oldukça faydasını görürsünüz. Bu uygulamanın 2 günde bir yapılması yeterlidir çünkü etkileri 2 gün boyunca sürmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder