26 Mayıs 2017 Cuma

Cilt Lekesi Tedavisi


Cilt Lekesi Tedavisisaglikicin.org olarak, cilt lekelerinin '' Skin Blemish Treatment '' tedavisi üzerine bir araştırma yaptık, çıkan sonuçlar üzerine sizler için bir makale hazırladık, keyifli okumalar dileriz.Cilt lekeleri


Cilt problemleri cilt de yer alan cilt tabakalarının(epidermis-dernmis)deformasyona maruz kalması sonucu oluşur. Ciltteki derinin yıpranmasında en önemli sebep ilerleyen yaş döngüsü ile beraber, çevresel(mevsimsel hava değişimleri,  güneşin UV ışınları gibi) etkenlerden kaynaklı cildin hasar görmesidir, cildi sağlam tutan kollojen dokudaki yıpranmadır. Ciltteki gevşeme önce ince kırışıklıklara, daha sonra derin kırışıklıklara sebep olmaktadır. Yaşlanmadan en çok ve en erken eller ve yüz etkilenmektedir.

Yaz aylarında saatlerce güneşin altında kaldıysanız şimdi lekelerle başınız dertte demektir. Ciltteki renk değişimleri olarak kendini gösteren lekeler yanında güneş ışınlarıyla birlikte kırışıklıklar da ortaya çıkmaya başlamaktadır. Bronzluğun geçmeye başladığı sonbahar döneminde kırışıklıklar daha da belli olmaya başlar ve ortaya çıkar. Cilt lekeleri ve kırışıklıkların daha çok ön plana çıktığı sonbaharda cildinize bakım yapacak yeni uygulamalar ile yepyeni bir cilde sahip olabilirsiniz.

Dünümüzde cilt bakımı yapmak için kadınlar hatta erkekler sosyal yaşama çabuk dönebilecekleri ve evde uygulayabilecekleri ucuz ama güvenilir bakımlar istiyorlar. Günümüz insanının işte bu makul vede haklı taleplerine kimyasal peeling uygulamaları tam olarak karşılık vermektedir.

Cilt lekeleri için birçok krem, serum, maske üretilmekte lazer uygulamaları gerçekleştirilmektedir, ancak bunların hiçbiri kimyasal peeling gibi etkili bir cilt hareketlenmesi sağlamamaktadır. Bu hareketlenmeyi sağlamak için günümüzde kimyasal peelingler vasıtası ile kendi kendimize başka hiç bir kimseye gereksinim duymadan, sorunlu bölgemize uygulayıp cildimizde istenilen görüngüyü kendi başımıza da yapabilmekteyiz.

Kimyasal peelinglerin en büyük avantajı, ekonomik olmasıdır. Sorunları istenilen ölçüde sonuca ulaştırmada en sağlıklı yöntemdir. Kişinin kendi kendine tatbik edilebilmesi gibi belirgin özelliklere sahip olmasından ötürü, kimyasal peeling cilt gençleştirme yöntemleri arasında en çok talep edilen   uygulamalar arasındadır.

Cilt Lekesine Kimyasal Peeling


Cilt lekeleri cildin üstündeki deride yer alan izlerdir. Dolayısıyla cildin üst tabakasının asitlerle soyulması işlemine kimyasal peeling adı  verilmektedir. Kimyasal peeling ile belli bir tabaka soyulan cilt 2 ile 5 uygulama sonrasında lekelerden arındırılır. İşlemin mantığı cildin soyularak yenilenmesi mantığına dayanmaktadır. Kimyasal peeling sadece güneş vb. lekeler için değil yaşlanma belirtileri ve kırışıklıklar için, sivilce izleriyle gözeneklerin giderilmesinde de sıkça kullanılan bir yöntem.

Kimyasal Peeling Ciltteki Lekeyi Nasıl Geçirir?


Cildin kimyasal peeling asitleriyle soyulması sonrasında cilt kendini yeniler, ölü derinin atılması diğer peeling ve lazer yöntemlerine kıyasla daha etkilidir. Ölü deri ciltteki lekeler, çiller vb. sorunlarla birlikte soyulur, alttan yepyeni ve taze bir cilt çıkar.  Bu uygulama özellikle Avrupa'da kullanılmaktadır ve etkili sonuçlar doğurmaktadır.

Cilt Lekesine Kimyasal Peeling Uygulanması


Cilt lekelerini geçirmek için en çok TCA (trikloroasetik asit) isimli kimyasal peeling asidi kullanılır. Genellikle %15 oranında asitle cilt lekeleri, çiller, doğum lekeleri gibi ciltteki kahverengi, siyah veya kırmızıya yakın lekeler giderilir. Doktorlar bu asitle kimyasal peeling yaparlar seans başına 250 liralara varan ücret karşılığında bu asitleri cildinize 4-6 seans uygularlar, işlem 1000 lira ile 2000 lira arasında bir fiyata tutmaktadır.Zaten lazer tedavisini veya mezoterapiyi pahalı olmasından kaynaklı tercih etmeyen sizler için peeling uygulamasını evde yapmak yararlı olacaktır.

Evde Kimyasal Peeling Yapmak Riskli midir?
Evde kendinize kimyasal peeling yapmanın riski, güzellik merkezlerinde kimyasal peeling yaptırmak veya lazerle işlem yaptırmak kadardır. Yani kimyasal peeling yapmak riskli değildir fakat bir uzmandan peeling yapımı hakkında bilgi almanız ve aşamaları takip etmeniz gerekir. Diğer yandan kimyasal peeling yaptırdıktan sonra gerekli bakımları yapmalısınız. Zaten başka bir yerde de yaptırsanız aynı bakımları yapmalısınız. Zaten TCA cildin sadece üst tabakasını yakarak uzaklaştırdığı için alt tabakaya zarar vermez. Ancak yeni oluşan cildi iyi korumak gereklidir. Sonuçta bebeksi ipek gibi bir cilt oluşuyor ve bu cilt oldukça hassas iyi korursanız kimyasal peelingin sonucunda çok arzuladığınız kadifemsi harkulade cilde kavuşursunuz.TCA %15 Peeling Nasıl Kullanılır?


Tca peeling asidini yüzünüze ugulamadan önce cildinizi kolonyayla silin ve sonrasında damacana suyla yüzünüzü yıkayın. Kuruladıktan sonra cilt lekelerin ve izlerin olduğu bölgeye pamuk yardımıyla sürün. Tüm bölgeye sürdükten sonra, (10 saniye) bekleyin ve bir kat daha uygulayın, sonrasından  işlemi 10 saniye içerisinde tekrar edin. Cildinizde ilk uygulamaya başladığınız andan itibaren 1 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü damacana suyla yıkayın.Diğer yandan soğuk su ile cildinizi yıkamanız sizin için daha yararlı olacaktır. Uygulama sırasında yüzünüzü yıkayana kadar ufak bir acı hissedersiniz. Yüzünüzü yıkadıktan 2 dakika sonra bu acı geçmiş olur.

TCA Peeling Sonrası Bakım


TCA uygulamasından sonra cilt bakımını yapmanız önem taşımaktadır. Eğer cildinize iyi bir bakım yaparsanız cildinizde hiç bir sorunla karşılaşmazsınız. Cildinize tca sürdükten sonra cildiniz beyaz bir hal alabilir, endişe etmenize gerek yoktur bu normal bir durumdur, kireç gibi beyazlayan cilt görünümü yüzünüzü yıkadıktan sonra geçer. Daha sonrasında hafif bir kızarıklık kalır. Sabah kalktığınızda cildiniz kahverengi, siyah veya morumsu bir hal alabilir, tabi öyle olacak diye bir kaide yok, eğer TCA cildinize iyi uygulanırsa bu hali alır ki bu hal sizi mutlu etmeli daha kalın bir deri soyulacak ve cildinizde belki de ilk seansta bu lekelerden kurtulabileceğiniz anlamı taşır.

Tca kullandıktan ve yüzünüzü yıkadıktan 5 dakika sonra  cildiniz için kullanacağınız krem tarifi sabah ve akşam farklılık göstermektedir. Bunun sebebi güneş ışınlarının etkisidir. Akşam kullanmak için hazırlayacağınız kremde eczaneden alacağınız %40 çinko oksitli herhangi bir kremin içerisine 5 ml saf e vitamini ve 5 ml b5 vitamini karıştırarak bir merhem hazırlıyorsunuz. tca uyguladıktan sonra bunu yüzünüze uygulamanız gerekiyor.Sabah kullanacağınız krem için medecassol kremle 5 ml saf e vitamini ve 5 ml saf b5 vitamini karıştırıp bir merhem hazırlıyorsunuz bunu sa sabah yüzünüze uyguluyorsunuz. Soyulma tahmini olarak 4-5 gün içinde olacak ve cildiniz ölü deriyi attığında alttan taze bebeksi cildiniz çıkacak.

Kremleri soyulma bittikten sonra 2 gün daha cildinize sürmelisiniz. Sonra bırakın, bu arada cildinize tca uyguladıktan sonra ve soyulma bitene kadar yüzünüzü damacana suyuyla yıkıyorsunuz. Sudaki kireç klor cildinize zarar vermesin diye damacana su kullanıyorsunuz. Soyulma bittikten 5 gün sonra yüzünüzü normal suyla yıkayabilirsiniz. Ha arada duş almam gerekiyor ne yapacağım diyenler olabilir duşunuzu almada hiç bir sakınca yoktur fakat sıcak su kullanmayınız.

Yüzünüzü aşırı sıcak veya aşırı soğuğa maruz bırakmayın, çok sıcak veya çok soğuk sularla yıkamayın, aşırı ışığa maruz kalmayın, genellikle güneşten korunma önemlidir ama bu yazın geçerli, kış güneşi çok etki etmez. Ama bu demek değil ki cildiniz korumayacaksınız. Unutmayın ki cilt yenilenme aşamasında bütün tehlikelere açıktır. Yaz aylarında dahi direk güneşe çıkmadıkça bir sorun olmaz. Siz güneşe maruz kalmamaya dikkat edin. Ayrıca diğer ışık kaynaklarından da uzak durun, çok yakından televizyon seyretmeyin, bilgisayar monitörüne bakmayın. ha unutmadan bir de eğer sigara içiyorsanız uygulamadan sonraki 10 gün boyunca oldukça az için ve yüzünüzü dumandan koruyun, sigaralı ortamlardan uzak durmak, sigara içiyorsanız uzun bir ağızlıkla sigara içmek dumanın yüzünüze değmemesi oldukça önemli.

Cilt lekelerinde daha hızlı düzelme için soyulmadan sonra ben doa kozmetikten c vitamini serumu ve cilt serumu T serisi alıyorum ama siz almayadabilirsiniz. Bunlar daha hızlı etki gösterip iyi bir bakım yapıyor iki tca arasında. Uzun lafın kısası 2 ile 4 seans arası lekelerden kurtulmuş ve taptaze ipeksi bebek gibi bir cilde kavuşacaksınız. Sadece cilt lekeleri değil gözenekler ve varsa yaşlanma belirtileri de ortadan kalkacak.

TCA Nerede Satılır


TCA asiti ve  TCA Asit uygulama sonrası bakım için gerekli saf vitamin değerlerini satın almak için bunun satışını yapan doa kimya sitesini tercih etmelisiniz. Bkz : https://doakimya.com/kategori/tca

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder