26 Mayıs 2017 Cuma

Cilt Lekelerine Çözüm Bulundu Mu?
Japonlar cilt lekeleri için %40 etkili bir madde; arbutini keşfettiler. Beyaz ve pürüzsüz cildi sosyal statü simgesi olarak gören ve bu uğurda yaptıkları buluşlarla dünya kozmetik sektörüne yön veren Japonlar, üniversitelerinde cilt lekeleri üzerine bir araştırma yaptılar. Araştırma dahilinde birçok bitkiyi inceleyen bilim adamları, sonuç olarak “bitkisel arbutin”in cilt lekeleri üzerinde %40’a varan oranlarda daha etkili olduğunu saptadı. Araştırmalarını Kobe Üniversitesi,  Osaka Prefecture Üniversitesi ve Biokimyasal Araştırmalar Laboratuvarında yürüten Japonlar, tüm dünyaya bitkisel arbutinin cilt lekelerinin tedavisinde kullanılacak bitkisel ve doğal bir çözüm olduğunu gösterdi. Peki bu cilt lekeleri gideren bitkisel arbutin hakkında neler biliyoruz uzmanlardan yararlanarak elde edilen bilgileri sizle için derledik. İyi okumalar...

Cilt Lekelerine  Çözüm Bitkisel arbutin nedir?


Bitkilsel arbutin deri hücrelerinin kalbinde " yeni bir hayat " anlamında rol oynayan güçlü ve özel bileşimdir, doğal bitkilerden elde edilir. Doğal bir leke temizleyicisi olan  bitkisel arbutin, biyolojik teknoloji ile kozmetikte ciltte renk açma özelliğinde en etkin maddedir. Cildin vazgeçilmez fonksiyonlarının optimum gelişimi için enerjinin (ATP) arttırılmasını destekler ve hücreler arası iletişim ağının doğru olarak yeniden kurulmasına yardımcı olur. Cilt lekelerinin gözle görülür şekilde azalmasında en önemli etkendir.

Bitkisel arbutin nerden elde ediliyor?


Bitkisel arbutin ayı üzümünde yüksek oranda bulunur. Ayrıca buğday, armut kabuğu ve koca yemiş yapraklarında ve düşük miktarlarda da olsa kızılcık ve yaban mersini yapraklarında mevcuttur.

Cilde nasıl etki ediyor?

Bitkisel arbutin ciltteki fazla melanini renksiz maddeyle değiştirir ve yine bazı enzimlerle birleşip fazla tyrosin oksidasyonunu engeller.Yani güneşin UV ışınlarına bağlı oluşan güneş lekelerini ve diğer cilt hasarlarını(sivilce, leke vb),  sonra epidermiste (üstderi) cilde rengini veren melanin miktarının artmasına bağlı oluşan cilt lekelerinin ilerlemesine engel olur.

Bu konuda yapılmış araştırmalar var mı?

Uzmanlar  yaptıkları araştırmada bitkisel Arbutin’in cilt lekelerini oluşturan melanin sentezini 5 günde %20  azalttığını tespit etmişlerdir. Ayrıca yine Japonya’da gen klonlama ve beslenme üzerine uzman olan Ezaki Glico Biokimyasal araştırmalar Laboratuvarı ve Osaka Prefecture Üniversitesi Tarım ve Biyolojik Bilimler Enstitüsü, Uygulamalı Moleküler Biyoloji ve Uygulamalı Biyokimya Laboratuvarlarında yapılan bir araştırmaya göre de melanin sentezinin kontrol modele göre bitkisel arbutin ile %40 azaldığını saptadılar. Japonlar sadece elektronik değil, kozmetik alanında da uzmanlar. Ve ciltlerine nasıl bakım yapmaları gerektiğini çok iyi biliyorlar  Beyaz ve bakımlı cilt onlarda sosyal statüyü temsil ettiği için çok önemsiyorlar kozmetik bilimini. Bitkisel arbutin, bitkisel plasentalı bir kombinasyonda daha da etkili oluyor.

Uzmanlar beyaz ten tercihleri sebebiyle Japonya’ın cilt lekeleri konusuna önem veren ülkelerin başında geldiğini ve bu sebeple  Japonlar’ın yaptıkları bitkisel arbutin araştırmasının önemli sonuçlar içerdiğini ifade etmektedirler.

Tüm leke giderici ürünler, melanin üretiminde temel yapı olan tirozinaz enzimini baskılamayı hedefler. Bitkisel arbutin ise bu enziminin sentezini ve aktifleşmesini engeller.Cilt hücreleri 28 günde bir değişim ve yenilenme döngüsü geçirir. Tüm cilt bakım ürünlerinin etkileri 1 ay sonra  kendini göstermeye başlar. Maksimum etkinlik  ikinci ay görülür. Bitkisel arbutin cildin bu yenilenme sürecinde melanin üretiminde görev alan tirozinaz enzimini baskılayarak yeni gelen cildin daha lekesiz ve aydınlık olmasını sağlar.

Cilt lekeleri ile ilgili çözümlere en çok yönelen ülkelerin başında Japonlar geliyor. Güzellik anlayışlarının temelinde beyazlık yatan ve güneş lekelerinin beyaz tenlerini lekelendirmesine karşı olan Japonlar, en fazla leke giderici krem ve maske kullanan ülkeler arasında. Güneşin UV ışınlarından etkilenmek istemeyen Japonlar cilt bakımına oldukça önem veriyorlar. Onlar için leke giderici kremlerin kullanımında hep bir artış söz konusudur. Avrupa ülkelerinde bronzluktan da vazgeçmedikleri için leke giderici güneş kremlerinin kullanım oranı yüksek. Amerika’da ise özellikle kış aylarında yazın oluşan lekelerin tedavi zamanı denilerek leke giderici antiaging kremler, maske ve serumlar tercih ediliyor. Bizdeki durum ise aynı Amerikalılar gibi bronzluktan vazgeçemiyoruz. Fakat bizde cilt bakımı pek önemsenmiyor saatlerce güneş altında kalındıktan sonra sadece yoğurt sürmeyi ihmal etmiyoruz.

Yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da güneşin ultraviyole ışınları, ciltte melanin oluşumunu tetikleyebildiğinden her mevsim güneş koruyucu krem kullanmak cilt lekelerinin oluşumunu ve ilerlemesini engeller. Ayrıca cilt bakım ürünlerinin seçiminde bitkisel leke giderici (bitkisel arbutin, soya fasulyesi, meyan kökü ve yeşil çay) içermesine önem verilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder