22 Mayıs 2017 Pazartesi

Cilt Çatlaklarından Nasıl Kurtulunur


Cilt ÇatlaklarıElastikiyeti olmayan deri alanlarında tıp dilinde “Stria” olarak adlandırılan çatlaklar meydana gelir. Çatlakların kabaca tanımlaması , sebebikolajen ve elastin dokudaki yırtılmalardır.  Zamanla beyaz yarık görünümleri meydana gelir ve buna genelde doğum çatlakları veya vücut çatlakları adı verilir. Çatlaklar genelde karın çatlakları olarak açığa çıksa da sıklıkla özellikle basenlerde bacak çatlakları, kol çatlakları ve göğüs çatlakları gözlemlenmektedir.Derinin alt tabakası olan epidermisin altındaki, dermis tabakasındaki elastin ve kollajen liflerinin yırtılmasından doğru  gelişen çatlaklar, insan sağlığını tehdit etmez, ancak estetik ve kozmetik problem olarak algılayan kadınlar bu görünümü sevmezleer

Çatlaklar Nerede Oluşur
Cildimizde oluşan vücut çatlakları cildin devamlı  gerildiği bölgelerinde daha çok meydana gelir. Hamilelerde özellikle aşırı kilo almayla karın, kalça, bel ve göğüslerinde meydana gelirken, ergenlikte daha çok kalça, göğüslerinde, diz ve uyluklarında rastlanır. Çatlaklardan muzdarip bir başka gurup vücut geliştirme ve ağır sporlarla uğraşanlardır, onlarda ise ağırlık çalışılan omuzlarda, sırtlarda ve uyluklarda görülür. Kilolu kişilerde ise kalça, bel, uyluk, karın, kol ve göğüslerde sık görülür.

Çatlaklar Nasıl Oluşur


Çatlaklar genelde elastin ve kolajen tabakadaki yırtılmadan dolayı meydana gelir fakat, bazen hamile olmayan, vücut çalışmayan, ağır spor yapmayan veya kilo problemi olmayan kişilerde de çatlak oluşabilir. Bu kişilerde çatlaklar bazı ilaçların yan etkisi olarak meydana gelir. Çatlaklar bazı ilaçların yan etkisi veya hastalık belirtisi olarak da ortaya çıkabilir.

Özellikle çatlak vakalarından sorumlu ilaçların ilki kortikosteroidler yani kortizonlar gelir. Kortizon kollajen ve elastin liflerde kopmalarayol açtığı için çatlamalara yol açar. Kortikosteroid kullanan hastaların tedavileri iyi ayarlanmalıdır, zaten bu kortizonların kullanımları bu yüzden doktor kontrolünde yapılmalıdır. Ayrıca yukarıda vücut geliştirme sporu ile uğraşanlarda görülür demiştik, maalesef vücut geliştirmek için bu kortizonları bilinçsiz kullanan insanlar bulunuyor onlarda daha sık ve çok çatlak görülür.


Çatlak Önleyici Bakım


Çatlak oluşumu başladığında derimiz genellikle önce pembeleşir ve sonra kızarır. Bu aşamada deride çatlak oluşan bölgelerde kaşıntı başlar, bunlar çatlak belirtileri olarak düşünülmelidir. Bu görüntüden iki üç sonra çatlak görünümü kalıcı biçimini alır. Çatlaklar konusunda bilmeniz gereken en önemli şey çatlaklara ilk oluştuğu zaman veya oluşmadan önce müdahale etmeli ve çatlakları önlemelisiniz. Çatlaklara erken müdahale önemlidir. Genelde insanlar çatlaklar öncesi ve oluşumu sırasında ilk iş olarak çatlak kremleri kullanmaya kalkarlar bu büyük bir hatadır. Çünkü piyasada satılan çatlak kremlerinin çatlak önleme gibi bir işlev yapması çok zor. Çünkü çatlak önlemek için gerekli olan kolajen ve elastin arttırıcı maddeleri bir çok krem muhteva etmez.

Çatlak önleyici bakım olarak genelde a vitamini, c vitamini, b5 vitamini, glikolik asit (%3-%7 arası), gotu kola gibi maddelerle bakım yapmalısınız.


Çatlak Tedavisi


Doğum çatlakları oluştuktan sonra tedavisi oldukça zordur, karın, kol, bacak ve göğüsteki çatlakları gidermek ciddi zaman ve uğraşıya malolur. Çatlamış eski haline çok zor gelir, çatlak tedavisi için kimyasal peeling, fototerapi, karboksiterapi, mezoterapi, lazer tedavi uygulanır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder