21 Mayıs 2017 Pazar

Ceviz'in bilinmeyen faydaları


Cevizin FaydalarıSağlık dergilerinde yayımlanan araştırmanın sonuçlarına göre, günde yaklaşık iki avuç ceviz yemek ilaç gibi geliyor.


Günde yaklaşık iki avuç ceviz yemenin genç erkeklerde sperm sağlığını artırdığı kanıtlandı..

Tıp dergilerinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre,diyetlerine 12 hafta boyunca ceviz ekleyen(tüketen) erkeklerde spermin şekli, hareketi ve canlılığı gelişim gösterdi.

Sperm Arttırmak

Cevizin içerdiği yağ asitlerinin spermleri beslediği yönünde kuvvetli kanılar var. Ancak araştırmacılar, bunun dölleme oranlarını da artırıp artırmadığının bilinmediğinin altını çiziyor.

İngiltere'de her altı çiftten biri kısırlık sorunuyla karşılaşıyor ve bu vakaların yüzde 40'ında sorunun muhattabı erkek.

Kısırlık tedavisi


İngiltere'nin uzmanlar, artan sayıda araştırmanın bir erkeğin nasıl beslendiğinin sperm kalitesini etkilediğini gösterdiğini aktardı.

Araştırma ekibi bir sonraki aşamada, erkekte sperm kalitesi zayıf olduğu için çocuk sahibi olamayan çiftlerle iletişime geçerek, bol cevizli bir diyetin hamilelik olasılığını artırıp artırmadığını deneyleyecekler.

Erkeklerde kısırlık nedenleri genellikle çok az sperm üretilmesine, ya da spermin yeterli derecede iyi yüzmemesine, ya da boyut ve şeklindeki eksikliklere bağlanıyor.

Ceviz deneyinde 21 ila 35 yaş arasında 117 erkek, iki gruba ayrıldı.


1 Avuç Ceviz


Bir grubun günlük diyetine 75 gram ceviz eklendi. Diğer grup ise normal diyetlerine, cevizsiz devam etti. Her iki grubun da ceviz haricinde yedikleri tipik Batı mutfağının gıdaları.

Araştırmacılar, ceviz tüketen grubun sperm parametrelerinde kayda değer bir gelişim gözlerken, ceviz yemeyenlerde herhangi bir değişim saptayamadı.

Araştırmanın ortak başkanları, cevizin zengin bir ''a-linolenik asit'' kaynağı olduğunu ve sperm kalitesindeki gelişimin buna bağlı olduğuna inandıklarını açıkça aktarıyor
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder