27 Mayıs 2017 Cumartesi

Cep telefonlarının sağlığımıza etkileri


Cep Telefonunun EtkileriCep telefonlarının sağlığımız üzerinde etkilerini araştıran Sağlık Bakanlığı yetkilileri, cep telefonu hakkında hazırladıkları raporda vatandaşları cep telefonunun zararları hakkında uyarmaktadırlar.
Telefonları özellikle beyin ve kalpten uzak tutulması belirten uzmanlar, çocuklar ve gebelerin vep telefonu  kullanmaması gerektiği konuşmak yerine mesajlaşmalarının daha dopru olacağını veya ev telefonunu tercih etmeleri gerektiğini dile getirmektedirler. Sağlık Bakanlığı, cep telefonlarının insan sağlığına etkileri konusunda yapılan çok sayıda araştırmayı göz önünde bulundurarak hazırladığı araştırmayı tamamladı. Bu kapsamda oluşturduğu “Elektromanyetik Alanların Sağlık Etkilerini Değerlendirme Alt Kurulu” cep telefonu kullanılması ile ilgili bir rapor hazırlandı.Cep telefonlarının sağlığa etkisi ile ilgili olarak yurt içi ve yurt dışındaki tüm araştırmaların değerlendirildiği bilimsel kurulun hazırladığı raporda, cep telefonu kullanımı konusunda halka yönelik önerilere yer verildi. İşte bakanlığın vatandaşlara cep telefonu uyarıları:Cep Telefonun İnsan Sağlığına Olumsuz Etkileri Nelerdir? Nasıl Önlem Alınır

Kulaklıkla konuşun


- Kablolu kulaklık kullanılması telefonun baş bölgesinden uzak tutulmasını sağladığından, cep telefonlarının zararlı etkileri azaltılabiliyor. Kulaklığın olmadığı durumlarda  ortam uygun ise hoparlör ile konuşmak gerekiyor.

- Gelişmesi devam eden çocuklar ve hamilelerin cep telefonu kullanması sakıncalı.Özellikle akıllı telefonlarda daha fazla risk bulunuyor.

- Cep telefonu ile yapılan görüşmelerin mümkün olduğu kadar kısa tutulması önemli. Hatta konuşmak yerine mesaj atmayı tercih edin.

- Numara çevrildikten sonra hat bağlanıncaya kadar telefonu mutlaka vücuttan i uzak tutun.

- SAR değeri düşük telefonların tercih edin.

- Cep telefonları özellikle kalp, beyin, böbrek, karın gibi organlardan mutlaka uzakta tutun.
1 metre uzağa koyun

- Bebek odaları, yatak odaları ve çocukların yakınında cep telefonunu kesinlikle bulundurmayın.

- Uyurken cep telefonlarını kesinlikle kapatın. Telefon kapatılmayacaksa başucunuzdan en az 1 metre uzağa koyun.

Araç içindeki manyetik alan açık havadan fazla bunu unutmayın ve ona göre davranın .Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı raporda cep telefonlarının hareketli araçlar içerisinde kullanılması ve taşınması ise önerilmiyor. Buna gerekçe olarak da araç içinde metal çeperlerden içeri yansıyan elektromanyetik alanın şiddeti, yolcuların açık havadakinden daha fazla elektromanyetik dalgaya maruz kalmasına sebep olabiliyor. Ayrıca, sürekli değişen baz istasyonları ile iletişime geçmeye çalışan cep telefonu, normalden çok daha fazla elektromanyetik dalga yayabiliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder